المظاهر الثقافية في روايات تحسين كرمياني
Tahsin Kirmeyani'nin romanlarında kültürel tablolar
- Tez No: 751944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yazar ve toplum arasındaki münasebet, yazar ile içinde yaşadığı ve kendisini ifade ettiği dış toplum arasında yaşanan ve sürekli devam eden bir etkileşime dayanır. Yazar, edebiyatı ve yazılarıyla bu tabloyu resmetmeye çalışır. Bu bağlamda, Tahsin Kirmyani'nin edebi eserleri üzerinden Irak toplumunun panoramasını ortaya çıkarmaya çalışan bu çalışma ortaya çıkmıştır. Kirmeyani kendi toplumunun resmini ve meselelerini, romanları ve karakterleri aracılığıyla ortaya koyarak öne çıkarmaya çalışır. Yazar, bu meseleleri ortaya koyar, tartışır ve bazen de karakterler arasında dönen durumlar üzerinden meselelere çözüm getirirken, toplumun kültürel, dini ve sosyal olarak etkilendiği tabloları sunar. Yukarıda söylediklerimiz üzerinden şunu söyleyebiliriz. Bu çalışma, yazar Tahsin Kirmeyani'nin toplumdaki dini ve sosyal tezahürlerin farklı temalarını ele alan romanlarındaki bu farklı kültürel tezahürlere ışık tutmaya çalışmaktadır. Çalışmada bu konu, yazarın Kur'an, hadis-i şerifler ve peygamberlerin kıssalarından etkilenişi, ayrıca yazarın toplum, toplumun meseleleri ve sanatlarına dair tasavvuru gibi çeşitli şekiller üzerinden ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the writer and society is depending on a permanent interaction between him and the external community in which he lives and expresses , and he tries to paint that image through his literature and writings. From this point of view comes this thesis , that attempts to elicit the image of the Iraqi society through Tahsin's literary works . As he tries to justify the image of this society and its issues by displaying them through his novels and characters . The writer presents these issues, discusses them , and sometimes he puts solutions to them during situations that revolve between the characters with the presentation of manifestations of community influence culturally , religiously and socially . Through the foregoing , the study sheds light on these different cultural manifestations in the novels of the writer Tahsin Karmyani , which relate to different them of these religious and social manifestations in their various forms : influenced by the Quran , the Noble Hadith , and the stories of the prophets , as well as his perception of society , its issues and its arts . Keywords : Tahsin Garmyani , the novel , cultural manifestations , historical , religious .