Pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin anksiyete ve korku düzeylerinin, gelecekteki kariyer endişesi üzerine etkisinde covıd-19 bilgi düzeyinin aracılık rolü
The mediating role of covid-19 knowledge level on the effects of university students' anxiety and fear levels on future career concerns during the pandemic
  1. Tez No: 751956
  2. Yazar: SİNEM KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
COVID-19 pandemisi, ortaya çıktığı Aralık 2019'dan itibaren hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılarak insanların hayatlarını ekonomik, psikolojik ve sosyal olarak birçok yönden olumsuz etkilemiştir. Bu dönemde virüsün yayılımının azaltılması için birçok sosyal kısıtlama uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamalar bazı sektörleri derinden etkilemiştir. Pandeminin şiddetini azaltmak için gerçekleştirilen kalabalıkların azaltılması ve sosyal izolasyon uygulamalarından en çok etkilenen sektörlerden bir tanesi de eğitim sektörü olmuştur. Bu dönemde öğrenciler, kendilerini daha önce deneyimlemedikleri bir sürecin içerisinde bulmuş ve hayatlarında birçok değişim meydana gelmiştir. Ülkemizde ilk COVID-19 vakasının çıkışından sonra süreli olarak belirlenen tatil kendini süresi belirli olmayan bir uzaktan eğitim sürecine bırakmıştır. Uzaktan eğitim de eşitsizlik gibi birçok dezavantajı beraberinde getirmiştir ancak öğrencilerin pandemi döneminde karşı karşıya kaldıkları tek sorun eğitim hayatları ile ilgili değil aynı zamanda hazırlandıkları kariyerlerinin oluşan piyasa şartlarındaki değişimlerle aldığı şekil ve belirsizlik durumu olmuştur. Halihazırda mevcutta var olan kariyer ile ilgili endişeleri de pandeminin getirdiği işsizlik, iş hayatının dinamiklerinin değişmesi, eğitim almalarında meydana gelen eksiklik kaynaklı kariyerlerine hazırlanamamaları gibi sorunlar ile birlikte daha da artmıştır. Bu araştırmanın amacı, pandemi süresince kamu ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin COVID-19 anksiyete ve COVID-19 korku düzeylerinin kariyer endişeleri üzerine olan etkisinde COVID-19 bilgi düzeyinin aracılık rolünü tespit etmektir. Çalışma kapsamında örneklem grubu olarak sağlık yönetimi öğrencileri seçilmiş ve 388 sağlık yönetimi lisans öğrencisine anket uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen anket sonuçları SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen analiz sonucunda COVID-19 anksiyete düzeyinde ve COVID-19 korku düzeyinde meydana gelen artışın üniversite öğrencilerinde kariyer endişesinin de artmasına neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. COVID-19 bilgi düzeyinin kariyer endişesi üzerine etksisinde aracılık rolünün ortaya konması için gerçekleştirilen analiz sonucunda ise, COVID-19 bilgi düzeyinin COVID-19 anksiyete düzeyinin ve COVID-19 korku düzeylerinin artmasına neden olarak kariyer endişesinin de artmasına neden olduğu ve pozitif bir aracılık rolüne sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic, spreading rapidly all over the world since its emergence in December 2019, has negatively affected people's lives in many ways: economically, psychologically and socially. During this period, many social restrictions have been implemented in order to reduce the spread of the virus. These practices have deeply affected certain sectors. One of the sectors most affected by the crowd-avoiding and social isolation practices put in place has been the education sector. During this period, students have found themselves in a process they had not experienced before, and many changes have occurred in their lives. After the emergence of the first COVID-19 case in our country, the enforced academic break, which was determined to be temporary, gave way to an indefinite distance education process. Distance education also brought many disadvantages, such as inequality; however, the problems that students have faced during the pandemic period do not only apply to their education, but also the shape that the careers which they have been preparing for have taken, according to the changes in market conditions and uncertainty. Their concerns about the existing career situation have also increased with the problems such as unemployment brought about by the pandemic, the change in the dynamics of work life, and the inability to prepare for their careers due to the lack of education. The purpose of this study is to determine the mediating role of COVID-19 knowledge level on the effects of COVID-19 anxiety and COVID-19 fear levels on the career concerns of undergraduate students studying at public and private universities during the pandemic. Within the scope of the study, health management students were selected as the sample group and a questionnaire was applied to 388 health management undergraduate students. The survey results obtained from the participants were analyzed with the SPSS package program. As a result of the analysis, it was concluded that the increase in the COVID-19 anxiety level and the COVID-19 fear level caused an increase in career anxiety in university students. As a result of the analysis carried out to reveal the mediating role of the COVID-19 knowledge level on career anxiety, it was found that COVID-19 knowledge level caused an increase in the COVID-19 anxiety level and COVID-19 fear levels, leading to an increase in career anxiety, and it was concluded that it had a positive mediating role.