Ciddi kalp kapak hastalıklarında pulmoner hipertansiyon sıklığı ve varlığının klinik ve patofizyolojik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the clinical and pathophysiological effects of pulmonary hypertension frequency and presence in severe HEART valve diseases
  1. Tez No: 751971
  2. Yazar: MEHMET SEMİH BELPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK KILIÇKIRAN AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Ciddi sol kalp kapak hastalıkları nedeniyle oluşan pulmoner hipertansiyon(PH)grup 2 PH'nın en sık nedenlerinden birisidir.Bu grupta PH kötü sonlanım belirteci olarak bilinmektedir. Son 4 yılda değişen PH tanımlamalarına göre PH ve hemodinamik alt tiplerinin (izole-postkapiller pulmoner hipertansiyon(İPK-PH),kombine post-ve prekapiller pulmoner hipertansiyon(PPK-PH)) sıklığı,bu hastaların klinik,hemodinamik özellikleri ve klinik sonlanımları bilinmemektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2013-Eylül 2021 tarih aralığında başvuran ciddi sol kalp kapak hastalığı olan sağ kalp kateterizasyonu yapılan hastalar alındı.2018 Dünya PH Sempozyumu ve 2022 ESC/ERS PH kılavuzu tanı kriterlerine göre PH, İPK-PH, PPK-PH sıklığı, bu gruplardaki klinik sonlanımlar (uzun dönem ölüm ve kardiyak nedenli hastaneye yatıştan oluşan birleşik sonlanım noktası,uzun dönem ölüm,kardiyak nedenli hastaneye yatış,birinci yıl ölüm)değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 119 hasta alındı. Ortalama yaş 58.3, %59'u kadındı.2018 kriterleri kullanıldığında PH %90'a(107 hasta) çıkmıştır.İzlem süresince toplamda 22 ölüm(%18) oldu.Tüm sonlanım noktaları PH olan grupta oransal olarak daha fazla olmasına rağmen istatistiksel anlamlılık saptanmadı(Tablo20).Hemodinamik alt gruplar 2018 önerilerine göre değerlendirildiğinde (PVD>3WU) hastaların %61'i İPK-PH %39' u PPK-PH iken 2022 ESC/ERS (PVD>2WU) değerlendirildiğinde ise oranın tersleştiği görüldü.(%35vs%65)Her iki tanımda da PPK-PH hastalarında birleşik son nokta(PVD>3WU'ye göre p:0.034,PVD>2WU'ye göre p:0.001) ve kardiyak nedenli hastaneye yatış(PVD>3WU'ye göre p:0.001,PVD>2WU'ye görep:0.004) daha fazlaydı.Hemodinamik parametreler değerlendirildiğinde erken dönemde(ilk 1 yıl) sağ atriyum basıncı≥15mmHg ve kardiyak indeks
Özet (Çeviri)
Aim:Pulmonary hypertension(PH) due to severe heart valve diseases is one of the most common causes of group 2 PH.According to the definitions that have changed in the last four years,the frequency of PH and hemodynamic subtypes(isolated-postcapillary pulmonary hypertension(IPC-PH), combined post- and precapillary pulmonary hypertension(PPC-PH)),as well as the clinical,hemodynamic characteristics and clinical outcomes of these patients are unknown. Material and Methods:Patients with severe left heart valve disease(aortic and mitral stenosis/insufficiency) who were admitted between January 2013 and September 2021 were included in the study.The frequency of PH,IPC-PH,PPC-PH,clinical outcomes in these groups(combined endpoint of long-term death and cardiac hospitalization,long-term death,hospitalization,first-year death)were evaluated according to the diagnostic criteria of 2018 World PH Symposium(mPAP was reduced from>25mmHg to>20mmHg) and 2022 ESC/ERS PH guideline (fromPVR>3WU to >2WU).First-year echocardiographic follow-up of the patients who underwent valve intervention was performed. Results:119 severe left heart valve patients were included in the.90% of the patients had PH.A total of 22 deaths (18%) occurred during the follow-up period.Although all endpoints were proportionally greater in the PH group, no statistical significance was observed.When the hemodynamic subgroups were analyzed using the 2018 guidelines(PVD >3WU),61% of the patients were IPC-PH,39% were PPC-PH, and when the 2022 ESC/ERS(PVD>2WU) were used, the rate was inverted(% 35) vs. 65%). In both definitions, patients with PPC-PH had a higher combined endpoint(p:0.034 based on PVD>3WU,p:0.001 based on PVD>2WU) and cardiac hospitalization(p:0.001,based on PVD>3WU,p:0.004 based on PVD>2WU).When hemodynamic parameters were evaluated, right atrial pressure≥15mmHg and cardiac index (CI)