Mikrodalga ve infrared kurutma yöntemleri ile kurutulan vişnenin kurutma kinetiğinin ve kalite parametrelerinin incelenmesi
Investigation of drying kinetics and quality parameters of sour cherry dried by microwave and infrared drying methods
  1. Tez No: 751970
  2. Yazar: GÜL GENİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN İSMAİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada vişne örnekleri, mikrodalga ve infrared kurutmaya tabi tutulmuştur.Mikrodalga kurutma için 140, 210 ve 350 W olmak üzere üç farklı mikrodalga güç seviyesi, infrared kurutma için ise 50, 60 ve 70 °C olmak üzere üç farklı kurutma sıcaklığı kullanılmıştır. Kurutma tamamen azalan oran periyotlarında gerçekleşmiştir. Sonuçlar, nem içeriğinin ve kurutma hızının artan kurutma gücü seviyesi ve kurutma havası sıcaklığından etkilendiğini göstermiştir. Mikrodalga kurutma, infrared kurutmaya kıyasla kurutma süresini kısaltmış ve etkin nem yayılımını (Deff) arttırmıştır. On farklı kurutma modeli uygulanmış ve Alibaş modelinin verilere en uygun olduğunu göstermiştir. Aktivasyon enerjisi mikrodalga kurutma ve infrared kurutma için sırasıyla 0.020 kW kg1 ve 3.56 kW kg-1 olarak bulunmuştur. Kurutulmuş vişneler için istenilen sonuç olan, yüksek“L”ve düşük“ΔE”değerleri infrared kurutma yönteminde elde edilmiştir. En yüksek ve en düşük enerji tüketimi sırasıyla 50 °C (0.1870 kWh) ile infrared kurutma yönteminde ve 350 W (0.0175 kWh) ile mikrodalga kurutma yönteminde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sour cherries samples were subjected to microwave and infrared drying. For microwave drying, three different microwave power levels of 140, 210 and 350 W were used, while for infrared drying, three different drying temperatures of 50, 60 and 70 °C were used. Drying took place entirely in the falling rate period. The results showed that the moisture content and drying rate were affected by increased drying power level and drying air temperature. The microwave drying shortened the drying period and increased the effective moisture diffusivity (Deff) when compared to infrared drying. Ten different drying models were applied and showed that the Alibas model best fits the data. The activation energies were found as 0.020 kW kg-1 and 3.56 kW kg-1 for microwave drying and infrared drying, respectively. The high“L”and low“ΔE”values, which are the desired results for dried sour cherries, were obtained in infrared drying method. The highest and lowest energy consumption were obtained in the infrared drying method at 50 °C (0.1870 kWh) and in the microwave drying method at 350 W (0.0175 kWh), respectively.