Kurşun nitrat ve kadmiyum klorür'ün rat akciğer dokusu üzerine toksik etkisi ve sesamolün koruyucu rolü
Toxic effect of lead nitrate and cadmium chloride on rat lungtissue and the protective role of sesamole
- Tez No: 751994
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER, PROF. DR. MELTEM UZUNHİSARCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kurşun ve kadmiyum, insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyen, toksik ağır metallerdir. Sesamol, susam yağında bulunan ve antioksidan özelliğe sahip bir fitokimyasaldır. Bu çalışmada, kurşun nitrat (90 mg/kg/gün), kadmiyum klorür (3 mg/kg/gün), kurşun nitrat+kadmiyum klorür, sesamol (50 mg/kg/gün), kurşun nitrat+sesamol, kadmiyum klorür+sesamol ve kurşun nitrat+kadmiyum klorür+sesamol 28 gün boyunca günde bir defa erkek ratlara gavaj yoluyla uygulanmıştır. 28 gün sonunda ratların akciğer dokusunda malondialdehit (MDA) düzeyleri ve antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon-S-transferaz (GST) aktiviteleri ve akciğer dokusunda meydana gelen histopatolojik değişiklikler incelenmiştir. Kurşun nitrat ve kadmiyum klorür muameleli gruplar, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında antioksidan enzim aktivelerinde istatiksel olarak anlamlı bir azalma ve MDA seviyelerinde bir artış tespit edilmiştir. Kurşun nitrat, kadmiyum klorür ve sesamol uygulanan gruplar, kadmiyum klorür, kurşun nitrat, kurşun nitrat+kadmiyum klorür uygulanan gruplarla karşılaştırıldığında antioksidan enzim aktivitelerinde istatiksel olarak anlamlı artış ve MDA seviyelerinde anlamlı bir azalma tespit edilmiştir. Kurşun nitrat ve kadmiyum klorür ratların akciğer dokusunda hücre infiltrasyonuna, interalveolar septumda kalınlaşmaya, alveolar dilitasyona, bronşiyal epitelde dejenerasyon gibi histopatolojik değişiklere neden olmuştur. Sesamol, akciğer dokusunda, MDA miktarında, antioksidan enzim aktivitelerinde ve histopatolojik değişikliklerde iyileşmeye neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Lead and cadmium are toxic heavy metals that adversely affect people's health. Sesamol is a phytochemical found in sesame oil and has antioxidant properties. In this study, lead nitrate (90 mg/kg/day), cadmium chloride (3 mg/kg/day), lead nitrate+cadmium chloride, sesamol (50 mg/kg/day), lead nitrate+sesamol, cadmium chloride+sesamol and lead nitrate+cadmium chloride+sesamol were administered to male rats by gavage once a day for 28 days. At the end of 28 days, malondialdehyde (MDA) levels and antioxidant enzymes superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and glutathione-S-transferase (GST) activities and histopathological changes were investigated in lung tissue of rats. A statistically significant decrease in antioxidant enzyme activities and an increase in MDA levels were detected in lead nitrate and cadmium chloride treated groups compared to the control group. When the groups treated with lead nitrate, cadmium chloride and sesamol were compared to cadmium chloride, lead nitrate, lead nitrate+cadmium chloride treated groups, a statistically significant increase in antioxidant enzyme activities and a significant decrease in MDA levels were detected. Lead nitrate and cadmium chloride caused cell infiltration in the lung tissue of rats, thickening of the interalveolar septum, alveolar dilatation, and histopathological changes such as degeneration in the bronchial epithelium. Sesamol caused improvement in lung tissue, MDA level, antioxidant enzyme activities and histopathological changes.