Eskişehir şebeke sularında klorür, bromür, iyodür, nitrat, nitrit, amonyum iyonlarının ve arsenik, kadmiyum, alüminyum, krom, kurşun, bakır, çinko derişimlerinin saptanması
Determination of the concentrations of chloride, bromide, iodine, nitrate, nitrite, amonium, ions and arsenic, cadmium, aluminium, chromium, lead, copper, zinc in the tap waters of Eskişehir
- Tez No: 84445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEMİR ALİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eskişehir şebeke sularında klorür (Cl“), bromür (Br), iyodür (I”), nitrat (NO3“), nitrit (NO2'), amonyum (NHj*) iyonlan, arsenik (As), kadmiyum (Cd), alüminyum (Al), krom (Cr), kurşun (Pb), bakır (Cu), çinko (Zn) elementleri derişimlerinin saptanması amaçlandı. Bu amaçla 27 Temmuz 1998 ve 1 Ağustos 1998 tarihleri arasında 34 farklı noktadan su örnekleri alındı. Alınan bu örneklerde Cl”, Br“, T, NO3”, NO2", NH/ iyonlarının analizleri İyonmetrede ve As, Cd, Al, Cr, Pb, Cu, Zn elementlerinin analizleri ise Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresinde yapıldı. Eskişehir şebeke sularının, TS 266 'ya göre arsenik, kadmiyum, alüminyum, krom, kurşun, bakır, çinko derişimleri ve nitrat derişimi açısından kullanıma uygun olduğu, nitrit ve amonyum derişimlerinin yüksek, klorür derişiminin düşük olduğu belirlendi. Bromür ve iyodür derişimlerinin literatürdeki değerlere göre düşük olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this analytical study, it was aimed to determine the concentrations of Chloride (Cl),Bromide (Br“ ), Iodine (I”),Nitrate ( NO“3 ), Nitrite ( NO”2 ), Ammonium (NH+4 ) ions and Arsenic (As), Cadmium (Cd), Aluminium (Al), Chromium (Cr), Lead (Pb), Copper (Cu), Zinc (Zn) elements in Eskişehir tab -waters. For this purpose, water samples were taken from 34 different places between July 27 and August 1, 1998. Analysis of CI“,Br”T,NO“3,NO_2,NH+4 ions were done by ionmeter and analysis of As, Cd, Al, Cr, Pb, Cu, Zn elements were done by atomic absorption spectrophotometer. It was found that, while the concentrations of As, Cd, Al, Cr, Pb, Cu, Zn and NO”3 were suitable for the usage according to TS 266, NO~2 and NH+4 concentrations were high and CI“ concentrations were low, Br”and I" concentrations were lower than the literatüre knowledge.