Türkiye'de sürdürülebilir kentsel hareketlilik planlarının (SKHP nın) uygulama süreçleri
Practical procedures of sustainable urban mobility plans (SUMPs) in Turkey
- Tez No: 751997
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR AKÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda ulaşım konusunda uygulama için altyapı yatırımları düzenlemeye yönelik olan ulaşım planları yerine, hareketliliği yönlendirmeyi hedefleyen kentsel hareketlilik planları uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde de 2019 yılından itibaren Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planları (SKHP) için Avrupa Birliği fonlarının kullanılmasıyla birlikte uygulama süreci başlamıştır. Bu çalışmada dünyada ve Türkiye'deki SKHP uygulanan kentlerin incelenmesi ve çeşitli kriterlere göre değerlendirilmesiyle uygulama süreci ortaya çıkarılmıştır. SKHP yöntemleri ve uygulamaları kentlere özgü kent koşullarına göre geliştirilen planlama anlayışları değerlendirilerek çıkarımlar yapılmıştır. Analizler sonucu Türkiye'de yapılan uygulamalarda SKHP'nın gerekliliği ile ilgili çıkarımlar değerlendirilerek tez çalışmasının amacı tamamlanmıştır. Bulgulara göre SKHP'nın kentlere özgü koşullar ile sınırlanabileceği, planlama anlayışlarıyla her kentin belli özelliklerine uygun planlar ortaya çıkarabileceği ve mevcut ulaşım planlarıyla entegre edilerek geliştirilebileceği sonucuna ulaşılmaktadır. SKHP uygulanmaya geçerken ulaşım planlarının sonucunda getirdiği dezavantajlar uygulama sürecini zorlaştırsa da yatırımlarla SKHP uygulanması hızlanmaktadır. Sonuçların ülkemizde SKHP'nın uzun vadede gerçekleştirilebileceği, fon sağlanıp desteklenmesi durumunda diğer kentlerinde bu sürece kolaylıkla katılabileceğini ve dahil olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, urban mobility plans aiming to direct mobility have started to be implemented instead of transportation plans that aim to organize infrastructure investments for implementation in transportation. In our country, the implementation process has started with the use of European Union funds for Sustainable Urban Mobility Plans (SUMPs) since 2019. In this study, the implementation process was revealed by examining the cities in the world and in Turkey where SKHP was implemented and evaluating them according to various criteria. Inferences were made by evaluating the planning approaches developed according to urban conditions specific to cities and their applications. The aim of the thesis study was completed by evaluating the inferences about the necessity of SUMP in the applications made in Turkey as a result of the analyses. According to the findings, it is concluded that SUMP can be limited by the conditions specific to the cities, it can create plans suitable for certain characteristics of each city with planning understandings, and it can be developed by integrating with existing transportation plans. While the SUMP is being implemented, the disadvantages brought by the transportation plans make the implementation process difficult, but the implementation of the SUMP is accelerating with investments. The results show that SUMP can be carried out in the long term in our country, and if funds are provided and supported, it can easily participate and be involved in this process in other cities.