Yedinci sınıf matematik ders kitabının pısa finansal okuryazarlık boyutları açısından incelenmesi ve öğretmen görüşlerinin alınması
Examining the seventh grade mathematics textbook in terms of pisa financial literacy dimensions and obtaining
  1. Tez No: 751996
  2. Yazar: RECEP SÖZGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmada finansal okuryazarlık kavramının yedinci sınıf düzeyinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 2019 yılından itibaren beş yıl süre ile uygulamada olan, yedinci sınıf matematik ders kitabında yer alan soru ve etkinliklerin PISA'nın tanımladığı şekilde finansal okuryazarlık kavramının içerik, süreç ve bağlam boyutları ve boyutlara ait kategoriler açısından derinlemesine incelenmesi, ayrıca yedinci sınıf öğretim programının uygulayıcısı konumunda olan matematik öğretmenlerinin finansal okuryazarlık çerçevesinde ders kitabı ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi amacı taşımaktadır. Nitel araştırma olarak tasarlanan bu çalışmada, araştırma modeli olarak durum çalışması kullanılmıştır. Çalışmada; ders kitabı için doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Öğretmen görüşleri için de yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre; ders kitabında yer alan soru ve etkinliklerin, finansal okuryazarlık kavramını asgari düzeyde desteklediği dolayısıyla; finansal farkındalığın, finans bilgisinin gelişimine katkı sağlamada yetersiz kaldığı görülmüştür. Ayrıca ders kitabında PISA finansal okuryazarlık boyutlarına bağlı finansal koşullar ve finansal bilgi ve anlayışı uygulamak kategorilerine ait herhangi bir soru ve etkinlik örneğinin yer almadığı görülmüştür. Öğretmen görüşlerinde de kitapta yer alan soru ve etkinliklerin bütçe kontrolüne yönelik, günlük hayat şartlarına uygun, öğrencilerin finansal okuryazarlık ve finansal farkındalık düzeylerine katkı sağlayacak içeriklere sahip soru, etkinliklerin nicelik ve nitelik anlamında arttırılması, geliştirilmesi gerektiği görüşü ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğrencilere daha etkin finans eğitiminin verilmesi amacıyla finansal okuryazarlığa yönelik bir eğitim politikası oluşturulması gerekliliği kanısına varılmıştır. Öğretim programlarının, ders içeriklerinin finansal okuryazarlık çerçevesinde geliştirilmesi, hatta matematik öğretmenlerinin bu yönde hizmetiçi eğitim çalışmalarına katılması da önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the concept of financial literacy at the seventh grade level. In this direction, an in-depth examination of the questions and activities in the seventh grade mathematics textbook, which has been in practice for five years since 2019, of the concept of financial literacy as defined by PISA, in terms of content, process and context dimensions and categories of the dimensions, as well as the seventh grade curriculum. The aim of this study is to determine the opinions of mathematics teachers, who are the practitioners of the course, about the textbook within the framework of financial literacy. In this study, which was designed as a qualitative research, case study was used as a research model. In the study; Document analysis technique was used for the textbook. For teacher opinions, the data obtained by semi-structured interview technique were analyzed by descriptive analysis method. According to the research findings; As the questions and activities in the textbook support the concept of financial literacy at a minimum level; It has been seen that financial awareness is insufficient to contribute to the development of financial knowledge. Moreover; It has been observed that any questions and activity examples belonging to the categories of financial conditions and applying financial knowledge and understanding related to the PISA financial literacy dimensions are not included in the textbook. In the opinions of the teachers, it was revealed that the questions and activities in the book should be increased and developed in terms of quantity and quality of the questions and activities in the book for budget control, suitable for daily life conditions, and having content that will contribute to the financial literacy and financial awareness levels of the students. Moreover; It has been concluded that an education policy for financial literacy should be established in order to provide more effective financial education to students. It has been suggested that the curriculum and course content should be developed within the framework of financial literacy, and that even mathematics teachers should participate in in-service training activities in this direction.