65 yaş üzeri elektif cerrahi operasyon geçiren hastalarda kırılganlık (frailty) ve sarkopeninin değerlendirilmesi, prospektif-gözlemsel çalışma
Evaluation of frailty and sarcopenia in patients undergoing elective surgery over 65 years of age, prospective-observational study
  1. Tez No: 752034
  2. Yazar: İSTEMİHAN KARAKAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BİRİCİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
65 Yaş Üzeri Elektif Cerrahi Operasyon Geçiren Hastalarda Kırılganlık (Frailty) ve Sarkopeninin Değerlendirilmesi, Prospektif-Gözlemsel Çalışma Amaç: Çalışmamızda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana bilim dalında elektif cerrahi ameliyat olan 65 yaş ve üzeri hastaları preoperatif olarak kırılganlık ve sarkopeni açısından değerlendirerek, operasyon sırası ve sonrasında gelişen komplikasyonları incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Kasım 2021 ve Mayıs 2022 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde elektif cerrahi operasyon geçiren 65 yaş ve üzeri 276 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, yapılan operasyon ve nedeni, yandaş hastalıklar, cerrahi risk sınıfı, medeni durum, gelir düzeyi, eğitim düzeyi kaydedildi. Hastalar kırılganlık indeksi açısından puanlandırıldı. Yine tüm hastaları preoperatif bakım ünitesinde Esaote, MyLabtmSix ultrasound ile B modda (lineer yüksek frekanslı prob ile) sarkopeni açısından değerlendirerek rektus femoris kası ölçümü yapıldı. Hastaların hepsinde rektus femoris kasının hem kalınlığı hem de kesit alanı ölçüldü. Bulgular: 276 hastanın verileri değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalamaları 71,5±5,99 yıl olarak bulundu. Hastaların %58'i erkek cinsiyet olarak tespit edilmiştir. Cerrahi risk sınıflamasına göre hastaların % 47,5'i düşük, % 47,8'i orta, % 4,7'sinin ise yüksek risk sınıfında olduğu tespit edildi. Hastaların % 35,5'i kesit alanına göre; % 32,2'si rektus femoris kalınlığına göre; % 25,4 hastada ise hem kesit alanı hem de rektus femoris kalınlığına göre sarkopeni varlığı tespit edildi. Kırılganlık hastaların % 54,7'sinde tespit edilirken; kırınganlık tespit edilenlerden % 74,2 hastanın pre kırılgan, % 25,8'inin ise kırılgan olduğu saptandı. Hastalardan 176'sında peroperatif komplikasyon geliştiği tespit edildi. Postoperatif komplikasyon hastaların 115'inde saptandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Frailty and Sarcopenia in Patients Undergoing Elective Surgery Over 65 Years of Age, Prospective-Observational Study Objective: In our study, we aimed to evaluate patients aged 65 years and older who underwent elective surgical surgery in the Department of Anesthesiology and Reanimation of Çukurova University Faculty of Medicine in terms of frailty and sarcopenia preoperatively and to examine the complications that developed during and after the operation. Material and Method: Our study included 276 patients aged 65 years and older who underwent elective surgery at Çukurova University Faculty of Medicine between November 2021 and May 2022. Demographic data of the patients, the operation performed and the cause, concomitant diseases, surgical risk class, marital status, income level, education level were recorded. Patients were scored in terms of frailty index. Again, rectus femoris muscle was measured by evaluating all patients for sarcopenia in B mode (with linear high-frequency probe) with Esaote, MyLabtmSix ultrasound in the preoperative care unit. In all patients, both the thickness and crosssectional area of the rectus femoris muscle were measured. Results: Data of 276 patients were evaluated. The mean age of the patients included in the study was 71.5±5.99 years. 58% of the patients were identified as male gender. According to the surgical risk classification, 47.5% of the patients were found to be in the low, 47.8% were in the medium risk class, and 4.7% were in the high risk class. 35.5% of the patients according to the cross-sectional area; 32.2% according to rectus femoris thickness; In 25.4% of the patients, sarcopenia was detected according to both cross-sectional area and rectus femoris thickness. While fragility was detected in 54.7% of the patients; 74.2% of the patients with frailty were found to be pre-fragile, 25.8% were found to be fragile. It was determined that 176 of the patients developed perioperative complications. Postoperative complications were detected in 115 of the patients.