Mardin'de din değiştirme anlatıları: Kimlik ve aidiyet
Conversion narratives in Mardin: Identity and belonging
- Tez No: 752044
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Din, Anthropology, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Din değiştirme kişinin tüm çevresini, hatta kuşakları etkileyen bir tecrübe olmakla birlikte kalıplara sığdırılamayacak kadar komplekstir. Süreç içerisinde aidiyet, etnisite ve kimlik gibi birçok olguyu etkileyen bir eylem olan din değiştirme olgusuna konu Seyfo (1915) sırasında ve sonrasında Müslüman olan Süryaniler olunca bu kavramlar etrafındaki tartışmalar daha da derinleşmektedir. Bu tez çalışması, etnografik bir alan araştırmasına dayanmakta, Seyfo ve sonrası süreçte din değiştiren Süryanilerin hikâyelerini aktardıkları son kuşak torunlarına ve bu anlatılar üzerinden son kuşağın gündelik hayattaki aidiyet ve kimlik deneyimlerine odaklanmaktadır. Bu anlamda aile geçmişine dair anlatıların son kuşak üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, bireysel hikâyelerin içeriden ve dışarıdan yapılan baskıyla nasıl gizlenmeye çalışıldığından günümüzdeki kimlik taleplerine kadar birçok duruma dikkat çekmektedir. Bu çalışma,“müslümanlaştırılmış veya müslümanlaşmış”denilerek pasif olarak algılanan Süryanilerin ve torunlarının aslında aktif özneler olduklarını göstermektedir. Son kuşağın Hristiyan ve Müslüman ve bu iki dinle özdeşleştirilen Kürt ve Süryani etnisiteleriyle olan bağlarına rağmen iki taraf içinde inşa edilen ötekiliği nasıl deneyimledikleri incelemektedir. Çalışmanın özneleri din değiştiren Hristiyan Süryani aile geçmişine sahip kişilerdir.
Özet (Çeviri)
While religious conversion is an experience that affects everyone around the individual, even his/her next generation, it is too complicated to fit into stereotypes. When the subjects of conversion, which is an action that affects many phenomena such as belonging, ethnicity, and identity, are Assyrians who became Muslims during and after Seyfo (1915), the debates around these concepts deepen even more. This thesis is based on an ethnographic field research, and focuses on the stories of Assyrians who converted to Islam during and after Seyfo. Based on their narratives, it examines the everyday life practices of the last generation with a particular focus on belonging and identity. It aims to understand the effects of family history narratives on the last generation. It draws attention to a variety of situations, ranging from how stories are attempted to be hidden by internal and external pressures to today's identity demands. The study indicates that Assyrians and their descendants, who are perceived as passive subjects as“Islamized or Islamicized”, are actually active subjects. It examines how the last generation experienced the otherness constructed within the two sides despite their ties to both Christianity and Islam and the Kurdish and Syriac ethnicities as well. The subjects of this study are converted people who have a Christian Syriac family background.