Analysis of human factors in aircraft accidents: The case of the USA
Uçak kazalarında insan faktörleri analizi: ABD örneği
  1. Tez No: 752043
  2. Yazar: NURCAN KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: DR. NİHAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ticari havacılığın ortaya çıkışından bugüne sayısız uçak kazası yaşanmıştır. Her bir kazadan önemli dersler çıkarılmış ve havacılık sektörünün gelişiminde uçak kazaları sonucunda elde edilen veriler büyük rol oynamıştır. Bu gelişimi sağlayabilmek için uçak kazalarının ve kazaya sebep olan faktörlerin doğru bir şekilde analiz edilmesi hayati önem taşımaktadır. Sektörün gelişimi ile birlikte uçak kazası inceleme yöntemleri ve modelleri de gelişim göstermiş, zaman içeresinde birçok farklı model ortaya konulmuştur. Kazaların altında yatan sebeplerin analizinde kullanılan en güncel ve kapsamlı modellerin başında insan faktörlerinin analizinde ve sınıflandırılmasında kullanılan“Human Factors Analysing and Classification System”(HFACS) gelmektedir. Bu model kazaların sebepleri arasında yer alan gizli veya açık insan kaynaklı faktörleri incelemekte ve bunları sınıflandırmaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi kullanılmıştır. National Transporation Safety Board (NTSB)'den veritabanından alınan, ABD'de, 2000-2018 yılları arasında gerçekleşmiş olan 245 ticari uçak kazası raporu incelenmiş ve bu kazaların sebepleri HFACS modeline göre sınıflandırılmıştır. Sınıflandırma için HFACS'in en güncel versiyonu olan HFACS 7.0 ve HFACS-ADF modelleri temel alınmış ve kazalar bu çerçevede kodlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, ticari uçak kazalarının sebepleri ve bu sebeplerin birbiriyle olan ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır.Klasik HFACS uygulamalarının aksine, kazaların sebepleri sadece operasyonel ve örgüt seviyesinde incelenmemiş, aynı zamanda örgüt dışı sebepler de araştırmaya dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the advent of commercial aviation, there have been numerous aircraft crashes. Lessons derived from each accident and the data obtained from these aircraft accidents have played a major role in the development of the aviation industry. To achieve this development, it is vital to analyse the factors underlying aircraft accidents properly. Different methods and models to analyse the factors that led to aircraft accidents have been introduced over time. One of the closest and most comprehensive models to today is the Human Factors Analysis and Classification System (HFACS). This model examines and classifies the latent or explicit human factors at all levels. Content analysis which is a qualitative research method was used in this study. 245 reports of commercial aircraft that took place between 2000 and 2018 in the USA are downloaded from the database of the National Transportation Safety Board (NTSB) and the causes of those accidents were analysed and classified according to the HFACS model. For classification, the most up-to-date versions of HFACS, HFACS 7.0, and HFACS-ADF models were taken as a basis and the accidents were coded within this framework. As a result of the research, causes of commercial aircraft accidents and their relationship with each other were tried to be revealed.Unlike the classical HFACS applications, the causes of accidents were not only examined at the operational and organizational level, but also non- organizational factors were included in the research.