Evaluation of rooftop rainwater harvesting potential in Jordan
Ürdün'de çatılardan yağmur suyu hasat potansiyelinin değerlendirilmesi
- Tez No: 752069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES ÖZKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yağmur suyu hasadı, yağışlı günlerde suyunun toplanması ve daha sonra kullanılmak üzere depolanmasıdır. Bu çalışmada, Ürdün'ün 12 ilinde çatılardan toplanabilecek potansiyel yağmur suyu hacminin değerlendirilmesi ve hasat edilen yağmur suyunu depolamak için gerekli tankın en uygun boyutlarının saptanması amaçlanmıştır. Nüfus artış hızı ve belediye su tüketimi artış hızı değerlerinin yakın korelasyon içinde olduğu tespit edilmiştir. Yapılan projeksiyonlar, 2020'den sonra yeni bir kaynak bulunamaması durumunda kişi başına toplam su miktarı arzının 287 litre/gün'den 2030 yılına kadar 178-226 litre/gün'e düşeceğini göstermektedir. Ürdün'ün çatılardan yağmur suyu hasadı için toplam potansiyeli, toplam su tüketiminin %4,5'ine tekabül eden 23,74 Mm3/yıl olarak tahmin edilmiştir. Kuzeydeki Irbid, Ajlun ve Jarash İllerinde, toplam talebin sırasıyla %14,5'i, %9,0'ı ve %7,8'i çatılardan toplanan yağmur suyu kullanılarak karşılanabileceği tahmin edilmiştir. Eğer potansiyel olarak toplanan yağmur suyu sadece tuvalet sifonu için kullanılsaydı, bu tür bir tüketimin hepsi Ajlun ve Irbid İllerindeki çatı alanı 50 m2'nin üzerinde olan herhangi bir hane için yağmur suyu ile tamamen karşılanabildiği hesaplanmıştır. Ajlun ve Irbid İllerinde sifon için su depolamak için en uygun tank boyutları sırasıyla hane başına 2,7 m3 ve 2 m3 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rainwater harvesting is the collection and storage of rainwater during rainy days for use. This study aimed to evaluate the potential volume of rainwater that can be harvested from rooftops in 12 governorates of Jordan and to estimate the optimal tank sizes to store harvested rainwater. The population growth rate and the municipal water consumption growth rate values were found to be in close correlation. The projections made in this study demonstrate that total water supply per capita would decrease from 287 liters/day down to 178-226 liters/day by 2030 if no new sources were found after 2020. Jordan's total potential for rooftop rainwater harvesting was estimated at 23.74 Mm3/year, corresponding to 4.5% of the total water consumption. In the northern governorates of Irbid, Ajlun, and Jarash, 14.5%, 9.0%, and 7.8%, respectively, of the total demand could be met using rainwater harvested from rooftops. If the potential harvested rainwater was used only for toilet flushing, this type of consumption could be fully met by rainwater in the households in Ajlun and Irbid for any household with a rooftop area of over 50 m2. The optimal tank sizes to store water for flushing in Ajlun and Irbid Governorates were 2.7 m3 and 2 m3 per household, respectively.