Roth's theorem on arithmetic progressions
Aritmetik dizilerde Roth teoremi
- Tez No: 752070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN MERMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezdeki amacımız, toplamsal kombinatorikteki en önemli sonuçlardan biri olan Roth'un aritmetik diziler üzerindeki teoreminin iki farklı kanıtını vermektir. Bu teorem yeteri kadar büyük pozitif tam sayıların alt kümelerindeki 3 terimli aritmetik dizilerin varlığını garanti eder. Bahsi geçen sonuç ilk olarak 1953 yılında Klaus Roth tarafından kanıtlanmıştır. Roth'un orijinal kanıtı Fourier analiz tekniklerine dayanmaktadır. Biz de çalışmamızda Roth teoremine ilk olarak çizge teorisi ile verilen bir kanıtı daha sonra da sonlu Fourier analizi yöntemi ile yapılmış olan kanıtı sunacağız.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to give two different proofs of Roth's theorem on arithmetic progressions, which is one of the most important results in additive combinatorics. This theorem guarantees the existence of 3-term arithmetic progressions in sufficiently large subsets of the set of positive integers. Aforementioned result was first proved by Klaus Roth in 1953. Roth's original proof is based on the Fourier analysis techniques. We will first give the graph-theoretical proof and then the finite Fourier analytic proof of Roth's theorem on arithmetic progressions.