Tiroid cerrahisinde analjezik yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of analgesic methods in thyroid surgery
  1. Tez No: 752091
  2. Yazar: GÜRKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR PALABIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Postoperatif analjezinin sağlanması hastaların iyileşme sürecinin hızlı olması ve komplikasyonların önlenmesi açısından önemlidir. Tiroid cerrahisinde postoperatif analjezi amacıyla intravenöz analjeziklerle birlikte rejyonel anestezi teknikleri de güvenli ve etkin yöntemler olarak kullanılmaktadır. Rejyonel anestezi yöntemlerinin postoperatif ağrı tedavisinde intravenöz opioid ihtiyacını azalttığını bildiren çalışmalar literatürde mevcuttur. Çalışmamızın amacı, tiroid cerrahisinde postoperatif analjezik yöntemler olarak kliniğimizde kullanılmakta olan intravenöz (İV) hasta kontrollü analjezi (HKA), YSP (yüzeyel servikal pleksus) ve ESP (erektör spina plan) bloklarının etkinliklerini araştırmaktır. YÖNTEM: Etik kurul onayını takiben, çalışmamızda 01.03.2021 ile 01.03.2022 tarihleri arasında aynı cerrahi ekip tarafından tiroid cerrahisi uygulanmış hastalar arasından dahil edilme kriterlerine uyan 28'i tramadollü İV HKA grubunda, 23'ü YSP grubunda ve 21'i ESP grubunda olmak üzere 72 hasta saptandı. Hastaların demografik verileri, postoperatif ilk 24 saatlik analjezik tüketimi, ek analjezik ihtiyaçları ve hemodinamik parametreleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Postoperatif 24 saatlik ortalama Tramadol tüketimi, ek analjezik ihtiyacı ve 2, 6, 12 ile 24. saatlerde ölçülen ağrı düzeylerinin Grup YSP ve ESP'de kontrol grubuna göre daha düşük olduğu tespit edildi. Grupların postoperatif 24 saatlik kalp atım hızı ve ortalama arter basıncı takipleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi. SONUÇ: Sonuç olarak çalışmamızda bilateral YSP ve ESP bloğu tekniklerinin tiroid cerrahisinde postoperatif etkin ve güvenli analjezi sağladığı ve ilk 24 saatlik opioid tüketiminde de anlamlı azalma sağladığı saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: Providing postoperative analgesia is important in terms of rapid recovery of patients and prevention of complications. In thyroid surgery, regional anesthesia techniques with intravenous analgesics are used as safe and effective methods for postoperative analgesia. There are several studies in the literature reporting that regional anesthesia methods reduce the need for intravenous opioids in the treatment of postoperative pain. The aim of our study is to investigate the efficacy of intravenous (IV) patient-controlled analgesia (PCA), SCP (superficial cervical plexus) and ESP (erector spinae plane) blocks which are postoperative analgesic methods in thyroid surgery. MATERIALS AND METHODS: After the approval of the ethics committee, in our study, among the patients who underwent thyroid surgery by the same surgical team between 01.03.2021 and 01.03.2022, 72 patients, 28 in the IV PCA group with tramadol, 23 in the SCP group and 21 in the ESP group were found. RESULTS: It was found that postoperative 24-hour mean intravenous Tramadol consumption, postoperative additional analgesic requirement, and postoperative pain levels measured at the 2nd, 6th, 12th and 24th hours were lower in Group SCP and ESP compared to the control group. There was no significant difference between the postoperative 24-hour heart rate and mean arterial pressure follow-ups of the groups. CONCLUSION: In conclusion, in our study, it was determined that bilateral SCP and ESP block techniques provided effective and safe postoperative analgesia in thyroid surgery and also provided a significant reduction in opioid consumption in the first 24 hours.