Fonksiyonel ve nonfonksionel hipofiz makro ve dev adenomlarının boyut ve histopatolojik tipine göre görme alanına etkisinin preoperatif değerlendirilmesi
Preoperative evaluation of the effect of functional and nonfunctional pituitary macro and giant adenomas on visual field by size and histopathological type
- Tez No: 752099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ERALP ÇETİNALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Hipofiz adenomları sıklıkla görme defisitleri ile ortaya çıkar. Endoskopik endonazal transsfenoidal cerrahi (EETS) ile görme defisiti ve keskinliği çoğu hastada düzelir. Bu çalışamanın amacı cerrahinin görme defisiti ve keskinliğini üzerindeki etkisi ve iyileşmeyi etkileyen faktörleri saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Görme fonskiyonu bozuk 53 makro ve dev hipofiz adenenomu olan hasta çalışmaya dahil edildi. Ameliyat öncesi hastaların demografik özellikleri, tümör karakterleri, cerrahi oranı, patoloji sonucu, diyabet varlığı, preoperatif medikal tedavi, MD, PSD, LogMAR değerleri incelendi. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) ile karşılaştırma yapıldı. Preop görme değerlerinin, postop görme değerlerinden büyük olması anlamlı olarak tanımlandı. Bulgular: 53 hastanın 30'u (%56,6) erkek, 23'ü (%43,4) kadın idi. Tanıda ortalama yaş 47,8 ±12,5 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: pituitary adneomas are usually presented with visual deficits. Endoscopic endonsal transsfenoidal surgery can improve visual deficits and acuity.the aim of this study is to shoe the efficacy of the surgery and find the factors that influces the results. Materials and Methods: Fifty-three patients with visual impairment, macro and giant pituitary adenomas were included in the study. Demographic characteristics, tumor characteristics, surgery rate, pathology result, presence of diabetes, preoperative medical treatment, MD, PSD and LogMAR values of the patients were examined preoperatively. Comparisons were made with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). Preoperative visual acuity values greater than postoperative visual acuity values were defined as significant. Results: Thirty (56.6%) of 53 patients were male and 23 (43.4%) were female. The mean age at diagnosis was 47.8 ±12.5 years.