Determining the most useful renewable energy alternative for Turkey by combining MAUT and TAOV methods
MAUT ve TAOV yöntemlerinin birleştirilmesiyle Türkiye için en faydalı yenilenebilir enerji alternatifinin belirlenmesi
- Tez No: 752136
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EGE ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünyada enerji ihtiyacı, artan nüfus, küresel büyüme ve sanayileşme sonucunda son zamanlarda oldukça artmıştır. Artan enerji ihtiyacının, mevcut fosil kaynaklı rezervlerle tam olarak karşılanamaması, çevre bilincinin ve enerji arz güvenliğinin artması tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımın oldukça önemli olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, Çok Nitelikli Fayda Teorisi (MAUT) ve Dikey Vektörlere Dayalı Toplam Alan (TAOV) yöntemleri birleştirilerek çok kriterli yeni bir karar verme (TAOV-MAUT) yöntemi önerilmiştir. Önerilen bu yöntem kullanılarak Türkiye için en faydalı yenilenebilir enerji kaynağı belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesine ilişkin literatür taraması sonucunda kararı etkileyebilecek en önemli kriterler: verimlilik, inşaat süresi, maliyet, devlet teşvikleri, ekonomik ömür, dışa bağımlılık, istihdam, fırsatlar, sosyal kabul, alan gereksinimi ve sera gazı emisyonları olarak belirlenmiştir. Uygulama sonucunda Türkiye için en faydalı yenilenebilir enerji kaynakları sırasıyla hidroelektrik, rüzgar, güneş, biyokütle ve jeotermal enerji kaynakları olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for energy in the world has recently increased as a result of the increasing population, global growth, and industrialization. The failure to meet the increasing energy with the existing fossil-resourced reserves, and the increase in environmental awareness and energy supply security shows that the use of renewable energy resources in Turkey is quite important as well as in the world. In the present study, a new combined MAUT and TAOV multi-criteria decision-making approach (TAOV- MAUT) method is submitted by combining the Multi Attribute Utility Theory (MAUT) and Total Area Based on Orthogonal Vectors (TAOV). It is tried to determine the most useful renewable energy resource for Turkey by using proposed method. According to the literature review on the evaluation of renewable energy sources in Turkey, the most important criteria that can affect the decision were determined as follows: efficiency, construction time, cost, government incentives, economic life, foreign dependency, employment, opportunities, social acceptance, space requirement and greenhouse gas emissions. As a result of the study, the most useful renewable energy sources in Turkey were determined as hydroelectric, wind, solar, biomass and geothermal energy sources, respectively.