Bir üniversitenin merkez kampüsünde çalışan idari personelin kanser taramalarına yönelik tutumu ve ilişkili faktörler ile kanser tarama testi yaptırma durumları
The attitudes of fhe administrative staff working on the central campus of a university towards cancer screening and the related factors and the situations to have the cancer screening test
- Tez No: 752159
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NESİMİ KİŞİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hem bireylere hem de topluma önemli sosyoekonomik yük getirmektedir. Kanserin, taramalar ile aseptomatik kişilerde erken teşhisi, hem hastalığın mortalite ve morbiditesini azaltmakta, hem de tedavi maliyetlerini düşürmektedir. Bu kesitsel, analitik tipte gözlemsel çalışmada Süleyman Demirel Üniversitesi merkez kampüsünde çalışan idari personelin kanser taramalarına yönelik tutumu ve ilişkili faktörler ile kanser tarama testi yaptırma durumlarının incelenmesi amaçlandı. Evrenin tamamına ulaşılması hedeflendi. Çalışmada 402 kişiye ulaşıldı (ulaşma oranı %85,5). Kanser taramalarına yönelik tutumu ölçmek için Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği (KTYTÖ) kullanıldı. Analizlerde p değerinin 0,05'ten küçük olduğu durumlar anlamlı kabul edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 43,9±8,0 olup %54,7'sini erkekler oluşturmaktaydı. Araştırma grubunun %22,1'i kanser taraması yaptırmıştı. 50 ve üzeri yaştaki katılımcıların %7,4'ü sadece Gaitada Gizli Kan (GGK) testi, %8,3'ü sadece kolonoskopi, %5,6'sı da hem GGK testi hem de kolonoskopi yaptırmıştı. Kadınların %45,1'i Pap Smear ve/veya HPV-DNA testi yaptırmıştı. Meme kanseri taramasına yönelik, kadınların %13,7'si her ay kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yaptığını, %26,4'ü klinik meme muayenesi (KMM) yaptırdığını ve 40 ve üzeri yaştaki kadınların %37,5'i de mamografi tetkiki yaptırdığı saptandı. Grubun KTYTÖ puan ortalaması 97,8±11,6 olarak hesaplandı. Ölçekten alınan puan ile yaş, gelir durumu algısı, sağlıklı beslenme, kendisinde kanser öyküsü olması, yaşanılan şehirdeki Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'in yerini bilme, daha önce KETEM'e gitme, sağlık çalışanı tarafından kanser taramaları hakkında bilgilendirilme, kanser taramaları hakkında eğitime katılma, kanser taramaları hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunu düşünme, daha önce kanser taraması yaptırma arasında anlamlı ilişki saptandı. 73 Sonuç olarak araştırma grubunun kanser taramalarına özellikle de kolorektal kanser taramalarına katılımı düşük saptanmıştır. Katılımın artırılması konusunda kişilerin taramalara yönelik daha olumlu tutuma sahip olmalarının sağlanması için yapılacak müdahaleler önem taşımaktadır. Bu konuda da sağlık çalışanlarına büyük görev düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is an important public health problem today. It imposes a significant socioeconomic burden on both individuals and society. Early detection of cancer in asymptomatic people through screening reduces both the mortality and morbidity of the disease and the cost of treatment. In this study, it was aimed to examine the attitudes of the administrative staff working at the central campus of Süleyman Demirel University towards cancer screening and related factors and the status of having cancer screening tests. It was aimed to reach the whole universe. 402 people were reached in the study (reaching rate %85,5). The Attitude Towards Cancer Screening Scale was used to measure the attitude towards cancer screenings. In the analyzes, cases where the p value was less than 0.05 were considered significant. The mean age of the participants was 43.9±8.0 and 54.7% of them were men. 22.1% of the research group had cancer screening. Of the participants aged 50 and over, 7.4% had only fecal occult blood (FOB) test, 8.3% had only colonoscopy, and 5.6% had both FOB test and colonoscopy. 45.1% of women had Pap Smear and/or HPV-DNA testing. For breast cancer screening, 13.7% of women performed breast self-examination (BSE) every month, 26.4% had clinical breast examination (CBE) and 37.5% of women aged 40 and over had mammography. The mean Attitude Scale for Cancer Screening score of the group was calculated as 97.8±11.6. Significant relations were found between the scale score with age, perception of income, healthy diet, having a history of cancer, knowing the location of Cancer Early Diagnosis Screening and Education Center in the city where you live, going to Cancer Early Diagnosis Screening and Education Center before, being informed about cancer screenings by the health worker, participating in education about cancer screenings, thinking that one has enough knowledge and having cancer screening before. 75 As a result, the participation of the research group in cancer screenings, especially in colorectal cancer screenings, was found to be low. In order to increase participation, interventions to ensure that people have a more positive attitude towards screening are important. In this regard, health workers have a great responsibility.