A mobile application for mental health professionals to support their well-being, based on polyvagal theory
Polivagal teoriye dayali, ruh sağlik çalişanlarinin iyilik hallerini destekleyecek mobil uygulama
  1. Tez No: 752158
  2. Yazar: SELEN ATAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ruh Sağlığı Uzmanları; çalışma alanlarında öz bakım, öz farkındalık ve desteğe yoğun ihtiyaç duymaktadırlar. 2020 Covid-19 Pandemisi ile beraber, özellikle sağlık çalışanları ve ruh sağlığı çalışanlarında oluşan iş yükünden ötürü, bu alanda çalışan kişiler tükenmişlik, ikincil travmatik stres, depresyon belirtileri, merhamet yorgunluğu ve yoğun kaygı gösterebilmektedir. İnsanın stresle başa çıkması ve psikolojik sağlamlık kazanması için olaylara, kişilere verdiği tepkileri anlamlandırması, takip etmesi, bunun farkındalığına varması gerekmektedir. Mobil uygulamalar ve dijital platformların önemi, yaygınlığı ve kullanımı özellikle Pandemi dönemi ile artmıştır. Bu tezin amacı; yeni müdahalelerin değiştirebilme gücünden yola çıkarak ruh sağlığı çalışanları için öz bakımlarını takip edebilecekleri, tükenmişlik sendromu ve yoğun kaygı belirtilerine neden olan sinir sistemi tepkilerini anlamlandırabilecekleri ve bu süreçlerine destek olacak bir mobil uygulama prototpi geliştirmektir. Böylece birebir görüşmenin zor olduğu kişilere ve daha da geniş bir kitleye ulaşabilmek hedeflenmiştir. Önerilen bu çalışma prototipinin altyapısı için destekleyen kuramlarda Polivagal Teori'den yararlanılmıştır. Bu çalışma; alanında yetkin olan 10 ruh sağlığı uzmanına danışılmış ve yüz geçerliliğine bakılmış ve önerilen revizyonlar bulgular kısmında sıralanmıştır. Yapılan literatür ve alan araştırması çerçevesinde Türkiye'de Polivagal Teori kuramının kullanıldığı ve ruh sağlığı çalışanları yararına geliştirilmiş başka bir uygulamaya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Mental health professionals bear the burden of immense stress in their practice. Professionals working in this field experience increased levels of burnout, secondary traumatic stress, depression, compassion fatigue, and anxiety, especially due to the workload of the 2020 Covid-19 Pandemic. For professionals to cope with stress and gain psychological resilience, they need self-care, self-awareness, and support in their field. Mental healthcare professionals need to make sense of their responses and become aware of their reactions to people and events. The use of mobile applications and digital platforms has increased during the pandemic period. Polyvagal Theory, an intervention introduced by Dr. Stephen Porges, can be used to support the symptoms of mental healthcare professionals. This thesis aims to develop a mobile application for mental health professionals to monitor their self-care and make sense of their autonomic nervous system responses using Polyvagal Theory. This method of mobile support allows mental health professionals to engage at their own pace and need. In this study; 10 mental health professionals were surveyed and their responses were assessed for face validity. There is no other similar mobile application in Turkey that uses the Polyvagal Theory and has been developed for the benefit of mental health professionals, and this is the first study to do so.