Coevolution of reciprocity and trust
Karşılılıklık ve güvenin birlikte evrimi
- Tez No: 752161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÖZTÜRK GÖKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu makale, oyun teorisi çerçevesinde güven ve özgecilik, bencillik ve zafiyete karşı duyarlı olma gibi karşılıklılık güdüsünün altında yatan içsel tercihlerin evrimini incelemek için dinamik bir model sunmaktadır. Güven, bir ajanın, bir mahkumun ikilem oyununda diğer ajanların işbirliği yapacağına dair inancını yansıtır. Özgeci ajanlar, rakiplerinin eylemlerini dikkate almadan işbirliği yaparken, bencil ajanlar her zaman işbirliği yapmamayı tercih ederler. Öte yandan, zafiyete karşı duyarlı ajanlar, rakipleri onlara güvendiği takdirde rakiplerinin zarar görmesine izin vermezler. Kişilik özellikleri bakımından heterojen ajanlardan oluşan bir popülasyonda, ajanlar rastgele eşleşip ardışık bir mahkumun ikilemi oyunu oynadıklarında, bu etkileşimin bireylerin kişilik özelliklerinin evriminin nasıl etkilediğini analiz ediyoruz. İlk hamle yapanlar, güven değerlerine göre işbirliği yapıp yapmamayı seçerler, ikinci hamle yapanlar ise karşılıklılık tercihlerine göre bir strateji seçerler. Güven ve içsel tercihlerin birlikte evrimini görmek için ajan temelli ve çoğaltıcı dinamik modelleri kullanıyoruz. Sonuçlarımız, yüksek güvenin bencil ajanlar için daha iyi bir ortam yarattığını, düşük güvenin ise diğer ajanlara göre evrimsel avantajları azaldığından genetik uygunluklarını azalttığını göstermektedir. Bu sonuçlar, aynı popülasyonda kooperatif ve kooperatif olmayan türlerin bir arada varlığını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper provides a dynamic model to study the evolution of trust and intrinsic preferences for reciprocity such as altruism, selfishness, and vulnerability-responsiveness in a game-theoretic framework. Trust reflects an agent's belief that other agents cooperate in a prisoner's dilemma game. Altruist agents cooperate without considering their opponents' actions, while selfish agents always defect. On the other hand, vulnerability-responsive agents care about not letting their opponents harm just because their opponents trusted them. From an initial distribution of interacting heterogeneous agents in terms of their personality characteristics, we analyze the evolution of these personality traits in the population when agents are randomly matched to play a sequential prisoners' dilemma game. First movers cooperate or defect depending on their trust value, while second movers choose a strategy depending on their reciprocal preferences. We use agent-based and replicator dynamics models to see the coevolution of trust and intrinsic preferences. Our results indicate that high trust creates a better environment for selfish agents, while low trust decreases their genetic fitness since their evolutionary advantage over other agents reduces. These results explain the coexistence of cooperative and non-cooperative types in the same population.