PID kontrolör ve PLC uygulaması
  1. Tez No: 75219
  2. Yazar: HATİCE NEVİN HURMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada otomatik kontrol sisteminin temel kavramları üzerinde durulmuş, PID kontrolörün yapısı, zaman ve frekans bölgesinde tasarımı açıklanmıştır. PID kontrolörün gerçekleneceği Simatic S7-200 PLC üzerinde durulmuş, iç yapısı, programlama komut ve yöntemleri gösterilmiştir. PLC'de PID kontrolörü algoritması verilmiş ve PID kontrolörün PLC'de nasıl gerçekleneceği anlatılmıştır. PID kontrolör parametre ayarlanması ile her türlü sisteme adapte edildiğinden sık kullanılan bir kontrolördür. Analog PID kontrolörlerde önce tasarım yapılır, sonra donanım oluşturulur. Fakat dijital kontrolörler yazılım ile oluşturulduğundan böyle bir sorun yoktur, parametreler yazılımdaki ufak oynamalarla kolaylıkla değiştirilebilir. Yalnız integral yığılması denilen kontrolördeki integral teriminin büyümesi ile ilgili olan sorun mevcuttur. Çıkış sınırlı olduğundan bu sorun ortaya çıkar. Bu da, her çevrim sırasında integral teriminin sınırlandırılması ile ve ayar değerinin tam skala değil de yansı dolaylarında seçilmesi ile önlenebilir. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PIP CONTROLLER AND PLC APPLICATIONS The controller compares the reference variable or set point (r) with controlled variable(y) and generates a signal (u) for driving the final control element. In the steady state, the output variable of the controller remains at a fixed value. Figure 1 A basic block diagram of control systems The P controller produces an output variable u proportional to the system deviation e. Relationship is as follows: [1] u = Kc.(r-y) = Kc e un un K«Ae ^Âe t t Figure 2 Step response and block diagram of a P controller The P controller reacts very quickly to a system error because its output variable acts instantaneously on the final control element. However, P controller can not eliminate disturbances completely or correct the controlled variable y to the set point r. A steady state system deviation or offset always remains. The I controller produces control signals proportional to the integral of the error and gives an increasing signal which eliminate the offset as long as the error is nonzero. The integral action coefficient Ki indicates by how many units the output variable of the I controller changes during the period At when the system deviation Ae is present at the input. The integrating time can be written as Ti=1/Ki. The instantaneous response of proportional-control action and the eliminating offset properties of integral-controller action can be combined. The step response of the proportional-plus-integral action (PI) controller has a proportional action IX