Bergama (İzmir) semt pazarlarındaki bitkilerin etnobotanik özellikleri
Ethnobotanical characteristics of plants in Bergama (İzmir) neighborhood markets
- Tez No: 752191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN BALPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, 2021-2022 yılları arasında, İzmir ili Bergama ilçesinin farklı bölgelerinde kurulan semt pazarlarında satışı yapılan bitkilere odaklanmıştır. Çalışma kapsamında ilçe merkezine ait üç farklı semt pazarlarındaki bitkilerin etnobotanik özelliklerine ilişkin veriler; farklı yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyine sahip kişiler üzerinde yapılan anketlerden elde edilmiştir. Anket çalışması, toplam 259 kaynak kişi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilere göre ilçe merkezindeki semt pazarlarında, toplam 34 familyaya ait 69 cins ve 73 adet tür ve alttür seviyede bitki taksonu kayıt altına alınmıştır. Bergama (İzmir) ilçe semt pazarlarında yapılan araştırma sonucunda, etnobotanik açıdan kayıt altına alınan bitkilerden 55 taksonun gıda, 43 taksonun tıbbi ve 3 taksonun ise diğer (araç-gereç, boya ve inanç) amaçla yörede kullanım alanlarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, Bergama ilçesi kültür hazinesi içinde yer alan bitkilerin etnobotanik özelliklerinin belirlenmesi ve bu bilgilerin gelecek nesillere aktarılmasının yanı sıra, doğal kaynakların doğru kullanım yöntemlerinin belirlenmesinde bilim dünyasına katkı sağlamayı da amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the public bazaars set up in the different areas of Bergama district of Izmir between the years 2021-2022. The data regarding the ethnobotanical characteristics of the plants in the neighborhood markets come from the surveys conducted on people from different ages, genders and educational levels. In this study, the preliminary data were obtained from neighborhood markets in the district center in line with their using applications. Through these workings, 69 genus and 73 species and subspecies plant taxa belonging to 34 family were determined. As a result of the research carried out in Bergama (İzmir) district bazaars, it was determined that 55 taxa were used for food, 43 taxa were used for medicinal purposes and 3 taxa were used for other (tool-gadged, paint and belief) purposes in the region. This study not only aims at determining the ethnobotanical characteristics of the plants in the cultural treasure of Bergama district and transfering this knowledge to future generations, but also make contributionto scientific world determining the methods of using natural resources correctly.