Dış göçün yemen milliyetçiliği üzerine etkisi: Türkiye'deki Yemenliler örneği
The effect of emigration on Yemeni nationalism example: Yemenis in Turkey
  1. Tez No: 752204
  2. Yazar: RANDA MOHAMMED ABDULRAHMAN HAMZAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Milliyetçilik, son iki yüzyılda tüm siyasi ideolojilerin en güçlülerinden biri olduğunu kanıtladı ve bu yüzyılda önemli bir güç olmaya devam edecek gibi görünüyor. Genellikle antik, hatta ilkel bir siyasi ideoloji olarak sunulan milliyetçilik, kelimenin modern anlamıyla, tartışmasız bir şekilde 19. yüzyılın bir eseridir. Sözcüğün kendisinin de belirttiği gibi, insanların bir“ulusun”üyesi olması ve onunla derin duygusal bağlar kurması“doğal”olarak görülür. Aslında, milliyetçilik çok daha karmaşıktır. Bu tez kapsamında araştırmacı, göçün ve başka bir ülkeye taşınmanın milliyetçilik düzeydeki etkisini araştırmıştır. Yemen'deki siyasi değişimler ve savaşın koşulları sonucunda birçok öğrenci üniversite eğitimini tamamlamak için Yemen'in dışına, özellikle Türkiye'ye gitmek zorunda kalmıştır. Araştırmacı, tezde bir alan araştırması yapmış ve nicel araştırma yöntemini kullanmıştır. Anketler Google Formlar aracılığıyla dağıtılmış ve hedef örneklemden yanıt verenlerin sayısı 356 olmuştur. Anket SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'deki Yemenli öğrencilerin milliyetçilik düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Milliyetçilik düzeyi; ulusal kimlik ve gelenek ile kişisel kültürel yönelim olmak üzere iki boyutuyla ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nationalism has proven to be one of the most powerful of all political ideologies over the past two centuries, and it looks like to continue to be a powerful force in this century. Often presented as an ancient, even primitive, political ideology, nationalism, in the modern sense of the word, is indisputably an artifact of the nineteenth century. As the word itself indicates, it is often seen as somewhat“natural”for people to be members of an easily identifiable“nation”and to have deep emotional connections with it. In fact, nationalism is much more complex. Within the scope of this thesis, the researcher investigated the effect of immigration and moving to another country on the level of nationalism. As a result of the political changes in Yemen and the conditions of the war, many students had to go outside of Yemen, especially to Turkey, to complete their university education. The researcher conducted a field research in the thesis and used the quantitative research method. The surveys were distributed via Google Forms and the target sample numbered 367 respondents. The questionnaire was analyzed using SPSS. According to the results of the research, it has been determined that the nationalism level of Yemeni students in Turkey is high. The level of nationalism was measured by two dimensions: national identity and tradition and personal cultural orientation.