Sosyal desteklerin işbirliğine dayalı oyunla öğrenme motivasyonu üzerine etkisi
The effect of social support on the motivation for learning with cooperative play
  1. Tez No: 752205
  2. Yazar: HALEF SİRKECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN FATİH KÜÇÜKİBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada sosyal desteklerin işbirliğine dayalı oyunla öğrenme motivasyonu üzerine etkilerinin çeşitli değişkenler açısından (yaş, cinsiyet ve öğrenim gördükleri okul düzeyi) incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmada yer alan katılımcılar ise kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 yıllarında Sivas ilinde öğrenim gören ortaokul ve lise öğrencileri arasından 635 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 3 maddelik“Kişisel Bilgi Formu'', fiziksel aktivitelerde sosyal destek düzeylerini belirlemek amacıyla Farias Junior ve arkadaşları (2014) tarafından geliştirilen Küçükibiş ve Eskiler (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan 10 maddelik ”Fiziksel Aktivitelerde Sosyal Destek Ölçeği“ ve işbirliğine dayalı oyunla öğrenme stratejileri motivasyonu düzeylerini belirlemek amacıyla da Manzano León ve arkadaşları (2021) tarafından geliştirilen Küçükibiş ve Eskiler (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan 15 maddelik ”İşbirliğine Dayalı Oyunla Öğrenme Stratejileri İçin Motivasyonu Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPPS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Değişkenler yüzde (%), frekans, ortalama değerler açısından tanımlayıcı istatistikleri yapılmıştır. Diğer taraftan değişkenler arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla verilerin normallik testlerinden çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerine bakılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiğinden bağımsız gruplar t testi analizinden faydalanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için korelasyon analizi ve etki ilişkisini incelemek için de regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of social supports on motivation to learn through cooperative play in terms of various variables (age, gender and school level). Relational screening model was used in the research. Participants in the study were determined by convenience sampling method. The sample of the research consists of 635 students among secondary and high school students studying in Sivas in the years 2021-2022. In the study, the 3-item“Personal Information Form”prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of the participants, and the 10-item“Social Support in Physical Activities”developed by Farias Junior et al. (2014) and adapted into Turkish by Küçükibiş and Eskiler (2019) to determine the levels of social support in physical activities. The 15-item“Collaborative Game Learning Strategies Motivation Scale (IDOÖSM) Scale”, which was developed by Manzano León et al. (2021) and adapted into Turkish by Küçükibiş and Eskiler (2021), was used to determine the motivation levels of the“Scale”and the motivation for cooperative learning strategies. The data of the research were analyzed with the SPPS 22 package program. Descriptive statistics were made for the variables in terms of percentage (%), frequency, and mean values. On the other hand, in order to determine the differences between the variables, the skewness and kurtosis values of the data were examined from the normality tests. Since the data showed normal distribution, independent groups t-test analysis was used. In addition, correlation analysis was applied to examine the relationship between the variables and regression analysis was applied to examine the effect relationship.