Otel işletmelerinde yenilik yönetimi açısından arz ve talep yaratmada pazarlama faaliyetleri: İstanbul'daki beş yıldızlı zincir oteller örneği
Innovation management and marketing activities supply and demand generation in hotel enterprises: The case of the five star chain hotels in İstanbul
- Tez No: 752224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde turizm endüstrisi sadece dinamik bir yapıya sahip ekonomik faaliyetlerden birini değil aynı zamanda hızla büyüyen endüstrilerden birini temsil etmektedir. Sürekli gelişen ve büyüyen turizm endüstrisi içinde yer alan otel işletmeleri de son yıllarda faaliyet alanlarını günden güne genişletmektedir. Bu sebeple otel işletmeleri, faaliyet alanlarının genişlemesiyle birlikte büyük bir rekabet ortamıyla karşı karşıya kalmaktadır. Artan rekabet koşullarında otel işletmeleri üstünlük sağlayabilmek için çeşitli alanlarda yenilik yapmak ve pazarlama faaliyetlerinde fark yaratmak zorunda kalmaktadır. Bu anlamda otel yöneticilerinin kendilerini müşteri yerine koyarak nasıl fark yaratabileceklerini sorgulamaları ve onların beklentilerini maksimum düzeyde anlayarak bunu kendi işletmeleri için uygulamaları gerekmektedir. Bu sebeple bu çalışmada, İstanbul'da bulunan yabancı sermayeli beş yıldızlı zincir oteller yenilik yönetimi açısından değerlendirilerek departmanlar bazında yapılan yenilikler belirlenmiş ve bu otellerde üretici bakış açısını yansıtan 9P ve tüketici bakış açısını yansıtan 9C ile işveren bakış açısı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the tourism industry represents not only one of the dynamic economic activities, but also one of the rapidly growing industries. Hotel businesses, which are included in the constantly developing and growing tourism industry, have also expanded their field of activity in recent years. For this reason, hotel businesses are faced with a great competitive environment with the expansion of their fields of activity. Hotel businesses have to make innovations in various fields and make a difference in their marketing activities in order to gain advantage in the increasingly competitive conditions. In this sense, hotel managers should question how they can make a difference by putting themselves in the position of customers, and understand their expectations at the maximum level and apply this for their own businesses. For this reason, in this study, foreign capital five-star chain hotels in Istanbul are evaluated in terms of innovation management and the innovations made on the basis of departments are determined and employer perspective is revealed with 9P reflecting the producer perspective in these hotels and 9C reflecting the consumer perspective.