Örgüt kültürünün çatışmalar üzerine etkisi ve mevsimlik ve sürekli faaliyet gösteren otel yöneticilerinin çatışma yönetimindeki rolü üzerine bir araştırma
The effect of organizational culture on conflicts, and the role of seasonal or temporary hotels managers in conflict management
- Tez No: 130207
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
ÖZET Yöneticiler, işletmelerin başarısı açısından bir yandan maddi bir yandan da manevi konular üzerinde önemle durmaktadırlar. Oysa iş hacminin giderek artması, kaynakların kıt hale gelmesi, yönetimlerin anlayışlarının değişmesi gibi olgular yöneticilerin başarılarını zaman zaman engellemektedir. Etkin biçimde yönetimi ele almak, işletmenin verimliliğini artırmak gibi faaliyetleri ise ancak birkaç işletme gerçekleştirebilmektedir. Özellikle ayakta durabilmenin yenilik yapmaya ve çevre koşullarına uyum sağlamaya bağlı olduğu durumlarda, sınırları daha esnek olan örgütler oluşturulmaya çalışılmaktadır. Mükemmel olma yolunda çabalayan işletme yöneticileri, içinde bulundukları ve yarattıkları bu örgütlere bir de kimlik kazandırarak yollarına devam etmektedirler. İşletmeye kazandırılan bu kimlik yani yaratılan“örgüt kültürü”yöneticilerin bir anlamda başarıyı yakalamak için garantörleri olmaktadır. Önemli bir araç olan örgüt kültürü sağlıklı ve verimli bir yapıya dayandırıldığı an, işletmenin ilerlemesi önlenememektedir. Çevre koşullarına hemen uyum sağlayabilen, iç çatışmaları çözebilen örgütler bir anlamda yöneticilerin başarılarının anahtarı olmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, yönetim ile ilgili temel kavramlar, otel işletmelerinde yönetim ve yönetimin temel fonksiyonları, otel yöneticilerinin sorumlulukları ve özellikleri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise otel işletmelerinde örgüt kültürü, örgüt kültürü ile ilgili yaklaşımlar ve kültür modellerinin yanında çatışmalar ve nedenleri, örgütlerde ortaya çıkan çatışma türleri ile çatışmaların sonuçları incelenmiş, örgüt kültürü ile çatışmalar arasındaki ilişki irdelenmiştir. Bunlara ek olarak yöneticilerin çatışmaların yönetimindeki rolleri ve otel işletmelerinin özelliği olan dönemsellikten kaynaklanan etkiler tek tek ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümü olan uygulama bölümünde ise İzmir ve çevresindeki 4 ve 5 yıldızlı otellerin yöneticilerine uygulanan anket ile örgüt kültürü ve çatışmaların ilişkisi, yöneticilerin çatışmaları çözme stratejileri ve rolleri istatistiksel veriler ile ortaya konulmuştur. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The managers concentrate on both physical and moral values inorder to achieve their goals. But the reasons that the business sizes are increasing, resources are becoming scarce and the management perceptions are changing, the success of the organizations are prevented. Only a few organizations may accomplish in managing and improving the productivity of their own. Particularly where staying alive is due to improving and adapting the external conditions, the managers are urging to maintain flexible organizations. The managers aiming perfection are living on their own by acquiring an identity to their organizations. That identity in other words“Organizational Culture”is a kind of guarantee for success. When organizational culture depends on a healthy and productive basis, it becomes impossible to stop the development of the organization. The organizations that quickly adapt the environment, resolve the internal conflict are keys for success. In the first part of this dissertation, the terms related to management, management essentials in hotels, the main functions of management, the responsibilities of managers and their characteristics are evaluated. In the second part, apart from organizational (corporate) culture in hotels, different approaches, cultural models; conflicts in businesses, thier reasons, the types of conflicts and the results; the relationship between culture and conflict are examined. In the last part the statistical results of the questionnaires distributed to four and five star hotels in İzmir and its counties are given. The main subject the questionnaire aims to find are the interaction between the organizational culture and the conflict, the strategies of the managers to solve the conflicts and their roles. Vlll