Üstel açılım metoduyla pertürbe edilmiş lineer olmayan schrödinger denkleminin tam çözümlerinin araştırılması
Investigation of exact solutions of nonlinear schrodinger equation perturned by exponent expansion method
- Tez No: 752237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Optik soliton molekülleri, telekomünikasyon mühendisliğinde en önemli taşıyıcı parçaları oluşturur. Optik fiberler bağlamında bu dinamiği ele almak için çeşitli modeller mevcuttur. Bu çalışmada, Kerr olmayan nonlineerliğe ve üçüncü dereceden dağılıma sahip negatif indeksli materyallerde optik solitonların dinamiği incelendi. Dört tür nonlineerlik durumu göz önüne alındı. Bunlar Kerr yasası, kuvvet yasası, parabolik yasası ve çift kuvvet yasasıdır. Exp-fonksiyon yöntemi yardımıyla, ele alınan modele hiperbolik, trigonometrik ve düzlem dalga çözümleri elde edildi. Ayrıca, çift kırılımlı fiberlerdeki optik solitonlar da bu çalışmada gösterildi. Aynı integrasyon yaklaşımı, bu şemanın yan ürünü olarak ortaya çıkan diğer çözümlerle birlikte tekil soliton çözümleri ortaya çıkarmak için benimsendi. Dahası, kademeli sistemler ve titreşen solitonların özel durumları da incelendi.
Özet (Çeviri)
Optical soliton molecules form the most important carrier bits in telecommunication engineering. A variety of models are available to address this dynamics in the context of optical fibers. In this study, the dynamics of optical solitons in negative-index materials with non-Kerr nonlinearity and third-order dispersion is investigated. Four types of nonlinearities are considered. They are Kerr law, power law, parabolic law and dual-power law. With the help of exp-function method, hyperbolic, trigonometric and plane wave solutions to the governing model are recovered. Optical solitons in birefringent fibers is also displayed in this study. The same integration approach is adopted to reveal singular soliton solutions along with other solutions that fall out as a by product of this scheme. Moreover, the special cases of cascaded systems and Thirring solitons are examined.