Sürdürülebilir kalkınmada yenilenebilir enerji: Türkiye örneği
Renewable energy in sustainable development: The case of Turkey
  1. Tez No: 752236
  2. Yazar: NUMAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada gelişmekte olan ülkelerin nüfusu her geçen gün artmakta ve sosyal yaşam standardı iyileşmektedir. Buna bağlı olarak, enerji kaynaklarına olan ihtiyaç da artmakta ve sanayileşme faaliyetleri giderek yaygınlaşmaktadır. Bu durumda, teknoloji geliştikçe enerji talebinin artmaya devam edeceği ve önümüzdeki yıllarda da benzer süreçler yaşanacağı tahmin edilmektedir. Fosil yakıtlar olarak bilinen doğal enerji kaynakları, geçmişten günümüze enerji ihtiyacını karşılamak için yıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yakıtların önemli çevre sorunlarına yol açması ve yakın gelecekte rezervlerinin tükenecek olması ciddiye alınması gereken bir sorun olarak görülmektedir. Fosil yakıtlar enerji ihtiyacını karşılamak üzere yenilenebilir enerjiye ana alternatif olarak kullanılmaktadır. Türkiye yenilenebilir enerjiye olan ilginin arttığı bu dönemde özel ve kamu sektörünün motive ettiği önemli yatırımlara imza atmış, yenilenebilir enerjide çok zengin bir altyapıya ve hammaddeye sahip olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin mevcut enerji potansiyelini analiz etmek ve ülkenin yenilenebilir enerji politikalarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
The population of developing countries in the world is gradually increasing and the standard of social life is improving. Accordingly, the need for energy resources is also growing up and industrialization activities are becoming more and more widespread. In this case, it is estimated that energy demand will also continue to increase as technology develops in the future. Natural energy sources, known as fossil fuels, have been widely used for years to meet the energy needs. The fact that these fuels cause environmental problems and that their reserves will be depleted in the near future is seen as a problem that should be taken into account seriously. Fossil fuels are used as the main alternative to renewable energy to meet energy needs. In this period of increasing interest in renewable energy, Turkey has made significant investments, motivated by the private and public sectors, and had a very rich infrastructure and raw materials in renewable energy. The aim of this study is to analyze Turkey's energy potential and examine its renewable energy policies.