Genetic history of Anatolia during Holocene
Holosen boyunca Anadolu'nun genetik tarihi
  1. Tez No: 752261
  2. Yazar: DİLEK KOPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Anadolu, Avrasya tarihinde önemli bir bölge olmuştur ve Holosen boyunca Avrupa ve Asya arasındaki kültürel alışverişler için bir köprü görevi görmüştür. Bununla birlikte, bu 10 bin yıl boyunca Anadolu ve komşu popülasyonlarının demografik değişimi büyük ölçüde bilinmemektedir. Bu çalışmanın iki ana araştırma odağı vardır: 1) Neolitik dönemde Orta Anadolu ve Ege toplulukları arasındaki kültürel etkileşimlerde gen akışının rolünü araştırmak ve Egenin Neolitikleşmesi sırasında büyük ölçekli insan hareketlerini araştırmak, 2) Anadolu ve çevresindeki bölgelerdeki popülasyon sürekliliğini değerlendirmek. Bu amaçla 49 yeni antik genom ürettik ve bu verileri yayınlanmış aDNA veri kümeleriyle birlikte analiz ettik. İlk olarak, erken Ege Neolitik popülasyonlarının Orta Anadoludan çiftçi kolonizasyonu tarafından mı yoksa yerel avcı-toplayıcılar tarafından mı kurulduğunu araştırdık. Sonuçlarımız Ege Neolitik popülasyonlarının çiftçiliğe benimseyen yerel avcı-toplayıcıların torunları olabileceğini gösterdi. Daha sonra, Epipaleolitik dönemden günümüze kadar popülasyonların zaman ve mekanda nasıl etkileşime girdiği sorusunu ele aldık. Güneybatı Asya ve Doğu Akdenizdeki her bölgede genetik çeşitliliğin Holosen boyunca sürekli bir şekilde arttığını bulduk. Ayrıca gen akışının kaynaklarının zamanla değiştiğini gözlemledik. Holosenin ilk yarısında bölgesel popülasyonlar kendi aralarında homojenleştirken, Tunç Çağından başlayarak, büyük olasılıkla dış kaynaklardan gelen gen akışı nedeniyle birbirlerinden ayrıldılar. Zaman içindeki bu genişleyen hareketliliğe, karışım olaylarında artan erkek yanlılığı eşlik etti. Bu çalışma, Anadolu demografik tarihindeki ince ölçekli popülasyon yapısına yeni bir ışık tutarak ve yalnızca Anadolu popülasyonları arasında değil, aynı zamanda komşu popülasyonlarda da tarih öncesi ve tarihi popülasyon etkileşimlerinin doğasına ilişkin anlayışımızdaki boşluğu dolduracaktır.
Özet (Çeviri)
Anatolia has been a key region in Eurasian history, acting as a bridge for cultural exchanges between Europe and Asia during the Holocene. However, the demographic transformation of Anatolian and neighbouring populations during these ten millennia is largely unknown. This work has two main research foci: 1) to investigate the role of gene flow in cultural interactions during the Neolithic period between Central Anatolian and Aegean communities and to evaluate the possibility of large-scale human movements during Neolithization of the Aegean, 2) to assess population continuity in Anatolia and its surrounding regions. For this aim, we produced 49 new ancient genomes and analysed this data in conjunction with published aDNA datasets. We first investigated whether early Aegean Neolithic populations were established by farmer colonization from Central Anatolia or by local hunter-gatherers. Our results showed that the Aegean Neolithic populations may have been descendants of local hunter-gatherers who adapted farming. We then tackled the question of how populations interacted in time and space from the Epipaleolithic period to the present-day. We found that genetic diversity within each region in Southwest Asia and East Mediterranean steadily increased through the Holocene. We further observed that the sources of gene flow shifted in time. In the first half of the Holocene, regional populations homogenised among themselves. Starting with the Bronze Age, however, they diverged from each other, driven most likely by gene flow from external sources. This expanding mobility in time was accompanied by growing male-bias in admixture events. This work sheds new light on fine-scale population structure in Anatolian demographic history, filling a gap in our understanding of the nature of prehistoric and historic population interactions, not only among Anatolian populations but also with their neighbouring societies.