Spor işletmeleri yöneticilerinin liderlik tarzları ile kriz yönetimi düzeylerinin incelenmesi
Examination of leadership styles and crisis management levels of sports enterprises managers
- Tez No: 818743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma; spor yöneticilerinin liderlik tarzları ile kriz yönetimi düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yöneticilerin yaş, cinsiyet, medeni durum, toplam çalışma süresi gibi tanımlayıcı özelliklerine göre liderlik tarzları ve kriz yönetim düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan spor komplekslerinde görev alan yöneticiler oluşturmaktadır. Örneklemini ise kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş araştırmaya katılmayı gönüllü kabul eden 212 spor yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmada veriler kişisel bilgi formu, kişisel bilgi formu, Öz Liderlik Ölçeği ve Kiriz Yönetim Ölçeği'nden oluşan veri toplama aracı ile online olarak toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde istatistiklerinden, liderlik tarzlarının ve kriz yönetim düzeylerinin belirlenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden yararlanılmıştır. Spor yöneticilerinin liderlik tarzları ve kriz yönetim düzeyleri arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiştir. Elde edilen verilere yapılan normallik testleri sonuçlarına göre t-testi, tek yönlü anova testi ve post-hoc analizleri uygulanmıştır. İstatistiksel işlemlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda; spor yöneticilerinin liderlik tarzlarını yüksek düzeyde gösterdikleri, kriz yönetimlerinin ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ele alınan 8 liderlik boyutundan sadece“Kendine Hatırlatıcılar Belirleme”ve“Doğal Ödüller Üzerinde Düşünceler Odaklama”boyutlarının kriz yönetimi üzerinde etkisinin olduğu, bu boyutların kriz yönetimini %51.3 düzeyinde artırdığı görülmüştür. Araştırmada ayrıca ele alınan tanımlayıcı değişkenler olarak, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, toplam çalışma süresi ve spor tesisinde çalışma süresine göre liderlik tarzları ve kriz yönetim düzeylerinin farklılık olduğu belirlenmiştir. Kadınların erkeklere, bekarların evlilere, lisans mezunlarının ön lisans ve lisansüstü eğitim düzeyindekilere göre, genç yaşta ve daha az deneyim süresine sahip olanların daha büyük yaşlarda ve daha deneyimli yöneticilere göre liderlik ve kriz yönetim düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between leadership styles and crisis management levels of sport managers. In addition, it was also examined whether leadership styles and crisis management levels of managers differ according to descriptive characteristics such as age, gender, marital status, total working time. The population of the study consisted of people working as sports managers in the European side of Istanbul in 2023, and the sample consisted of 212 participants who voluntarily accepted to participate in the research working within the universe determined by convenience sampling method. The data were collected online with a data collection tool consisting of personal information form, personal information form, Self-Leadership Scale and Crisis Management Scale. The data obtained were analysed by means of SPSS 22.0 statistical software in computer environment. Frequency and percentage statistics were used to determine the descriptive characteristics of the participants, and mean and standard deviation statistics were used to determine leadership styles and crisis management levels. The relationships between leadership styles and crisis management levels of sport managers were analysed by correlation analysis. According to the results of normality tests, t-test, one-way anova and post-hoz analyses were applied to the obtained data. The significance level was accepted as 0.05 in statistical procedures. As a result of the research; it was determined that sport managers showed leadership styles at a high level and their crisis management was at a medium level. Among the 8 leadership dimensions, only“Setting Reminders”and“Focusing Thoughts on Natural Rewards”dimensions had an effect on crisis management and these dimensions increased crisis management by 51.3%. In the study, it was also determined that leadership styles and crisis management levels differed according to gender, age, educational status, marital status, total working time and working time in the sports facility as descriptive variables. It was observed that women had higher levels of leadership and crisis management than men, single people had higher levels than married people, bachelor's degree graduates had higher levels of leadership and crisis management than associate's degree graduates and postgraduates, and younger and less experienced managers had higher levels of leadership and crisis management than older and more experienced managers.