Kentlerde tipografi ve sembol kullanımının toplum kültürüne etkileri
The effects of typography and symbol usage on community culture in cities
- Tez No: 752304
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Yazılı iletişim biçimi olan tipografik tasarım uygulamaları ve görsel iletişimde etkili olan sembollerin yer aldığı tasarımlar kentlerin kültür oluşumuna katkı sağlar, tipografik manzaralar kentin silüetini ve tasarımını şekillendirir. Kentten beslenen ve kentten ilham alarak kentin mekanlarını, meydanlarını şekillendiren grafik tasarımcılar, kentin görsel kimliğinin oluşumuna ve kent içi iletişime, toplumda kentlilik bilincinin oluşumuna katkıda bulunur. Güçlü bir tipografiyi tarihe, yaşanmışlıklara, toplumdaki ortak algılara değinen sembollerle birleştiren grafik tasarımların toplum üzerindeki etkilerini araştırdığımız tez çalışmasında; semboller ve yazının tek başlarına veya birlikte kullanıldıkları zamanlarda da birbirleriyle etkileşimlerinin güçlü olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmada derlenen örnekler sadece grafik tasarımcılara değil aynı zamanda mimar, kent planlamacı, endüstriyel tasarımcı gibi farklı alanlara da ilham verecek bir kaynak olması bakımından önem taşımaktadır
Özet (Çeviri)
Typographic design applications that are a form of written communication and designs that include symbols that are effective in visual communication contribute to the cultural formation of cities, typographic landscapes shape the skyline and design of the city. Graphic designers who are inspired by the city and shape the spaces and squares of the city by drawing inspiration from the city contribute to the formation of the visual identity of the city and to urban communication and the formation of awareness of urbanism in society. In the thesis study where we investigated the effects of graphic designs that combine a strong typography with symbols that touch on history, experiences, and common perceptions in society on society, it was observed that symbols and writing interact with each other strongly when they are used alone or together. The examples compiled in the research are important not only for graphic designers, but also for architects, urban planners, industrial designers, as well as being a source of inspiration for different fields such as.