2019 Türkçe öğretim programı'nın Eisner'ın eğitsel eleştiri modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the 2019 Turkish curriculum according to Eisner's educational criticism model
  1. Tez No: 752316
  2. Yazar: ZEYNEP DİLEK ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, 2019 Türkçe Öğretim Programı'nın Eisner'ın Eğitsel Eleştiri modeline göre değerlendirilerek programının etkililiğinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği araştırmada durum çalışmasında örneklemi Kilis Merkez ilçesinde görev yapan Türkçe öğretmenleri oluşturmuştur. 2019 Türkçe Öğretim Programı'nın Eisner'ın Eğitsel Eleştiri modeline göre değerlendirmesi sonucu araştırmadan elde edilen bulgular bağlamında 2019 Türkçe Öğretim Programı'nda yer alan hedef ve içeriğin açık, anlaşılır ve öğrenci düzeyine uygun olduğu görülmüştür. Ancak araştırma sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde temel dil becerilerine yönelik olarak kazanımların programda dengeli olarak sunulmadığı görülmüştür. Öğrenme-öğretme süreci ile ilgili olarak kullanılan yöntem ve teknikler; drama, canlandırma, soru-cevap gibi yöntem ve tekniklerden faydalandıkları görülmüştür. Türkçe ders kitabında yer alan bazı metinlerin sınıf bazında öğrencilere uygun olmadığı, etkinliklerin tekrar ettiği ile ilgili sonuçlara ulaşılmıştır. 2019 Türkçe Öğretim Programı'nda yer alan ölçme değerlendirme alanıyla ilgili olarak öğretmenlerin genellikle klasik ölçme araçlarından faydalandıkları, sonuç odaklı bir ölçme yaptıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the 2019 Turkish Curriculum by evaluating it according to Eisner's Educational Criticism model. The educational situation used by the students of the qualitative research method is formed by the students and the education teachers of the school students. In the 2019 English Curriculum, where the curriculum of Eisner's Educational of the 2019 Turkish Curriculum has been greatly revised, it is considered that the place and target are clear and appropriate for the level of the student. However, it was evaluated as the main language that was targeted and targeted in the research. Because the achievements are not presented as offered in the programme. Methods and techniques used in the learning-teaching process; services such as drama, animation, question and answer methods and techniques are used. Some appropriate uses in the classrooms of some texts in Turkish textbooks, for use. In the areas benefited from the 2019 Turkish Language Teaching Program, the areas benefited from are used for the purposes used.