2019 (Ortaokul) Türkçe dersi öğretim programı'nın öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
2019 (Secondary school) Turkish lesson teaching program evaluation according to teacher's opinions
  1. Tez No: 757044
  2. Yazar: CANSU AYBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHRALİ CALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2019 (Ortaokul) Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan genel amaçlar, özel amaçlar, kazanımlar, öğrenme alanları, dilbilgisi alanı, temalar, metin türleri, değerler, yetkinlikler, ölçme ve değerlendirme hakkında Türkçe öğretmenlerinin görüşlerini belirlemektir. Çalışma nicel araştırma yöntemine uygun olarak düzenlenmiş olup veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Programın değerlendirilmesinin yapılabilmesi için programda ele alınan başlıklara dikkat edilerek araştırmacı tarafından 20 soruluk 5'lilikert tipi anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket, İstanbul, Ankara, Denizli, Antalya, Trabzon, Ağrı ve Gaziantep illerinden random usulüyle seçilen devlet ortaokullarında görev yapan 750 Türkçe öğretmenine çevrimiçi olarak gönderilmiştir. Katılımcıların verdikleri cevaplar yine aynı şekilde elektronik ortamda kayıt altına alınmıştır. Verilerin analizinde cevaplar yüzdelik ve kişi sayısı olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda araştırmaya katılan Türkçe öğretmenlerinin çoğu 2019 (Ortaokul) Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan; genel amaçlar, özel amaçlar, kazanımlar, öğrenme alanları, dil bilgisi, temalar, metin türleri, değerler, yetkinlikler, ölçme ve değerlendirme başlıklarına yönelik olumlu görüş bildirmişlerdir. Katılımcılar ders kitaplarındaki etkinliklerin programın kazanımlarıyla uyumlu olmadığı yönünde görüş bildirmiştir. 2019 (Ortaokul) Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan dört temel beceri alanı ile ilgili kazanımların içerik ve sayıları yeterli görülürken dinleme/izleme, konuşma ve yazma alanlarına yönelik kazanımların içerik ve sayı bakımdan yeterli olup olmadığı hususunda kararsız kalan katılımcılar da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of Turkish teachers about the general objectives, special objectives, achievements, learning areas, grammar area, themes, text types, values, competencies, measurement and evaluation in the 2019 (Middle School) Turkish Language Curriculum. The study was organized in accordance with the quantitative research method and the data were collected by questionnaire technique. In order to evaluate the program, a 5-point Likert-type questionnaire with 20 questions was prepared by the researcher, paying attention to the topics covered in the program. The prepared questionnaire was sent online to 750 Turkish teachers working in public schools (middle) selected randomly from the provinces of Istanbul, Ankara, Denizli, Antalya, Trabzon, Agri and Gaziantep. The answers given by the participants were also recorded electronically in the same way. In the analysis of the data, the answers were determined as percentage and number of people. As a result of the study, most of the Turkish teachers who participated in there search included in the 2019 (Middle School) Turkish Lesson Curriculum; They expressed positive opinions on general purposes, special goals, acquisitions, learning areas, grammar, themes, text types, values, competencies, measurement and evaluation. The participants expressed their opinion that the activities in the text books should be compatible with the achievements of the program. While the content and number of the achievements related to the four basic skill are as in the 2019 (Secondary School) Turkish Language Curriculum are considered sufficient, there are also participants who are undecided about whether the acquisitions in the areas of listening/watching, speaking and writing are sufficient in terms of content and number.