Türkiye'de terörle mücadelede yürütülen askeri operasyonların sosyal yansımaları
Social reflections of military operations in the fight against terrorism in Turkey
  1. Tez No: 752342
  2. Yazar: İLYAS AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Terörizm, belirli siyasi hedefleri gerçekleştirmek amacıyla şiddeti meşru gören bir anlayışın aracıdır. Terörizmdeki şiddet, belirli amaçlara yönelik ve bilinçli yapılan bir harekettir. Terörün çoğu zaman hedefini rastgele seçmesi, özellikle siyasal terör eylemlerinin önceden tahmin edilmesini zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte Türkiye'de en önemli tehditlerden biri olan, genelde terör, özelde ise PKK terör örgütü gerek içten ve gerekse dıştan yıkıcı bir unsurdur. Böyle bir silahtan korunmak ve bu unsurlarla mücadelede başarılı olmak için sadece güvenlik güçlerinin çabası yetersiz kalabilmektedir. Terörle mücadele operasyonlarının sosyal yansımalarını konu edinen bu çalışmada temel hipotez terörle mücadele operasyonlarının pozitif yönlü sosyal yansımaları olmuştur" şeklinde belirlenmiştir. Temel hipotez çerçevesinde çalışmanın amacı, terörle mücadelenin sosyal boyutunu tespit ederek terörle mücadele operasyonlarının sosyal yansımalarını değerlendirmektir. Çalışmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından oluşturulan, 10 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu araştırmada derinlemesine görüşme (mülakat) yöntemi kullanılmıştır. Veriler 1 kadın, 14 erkek olmak üzere toplam 15 katılımcıdan elde edilmiştir. Hazırlanan sorular çerçevesinde seçilecek olan katılımcılar 18-65 yaş arasından erkek, kadın ayrımı yapılmaksızın 15 katılımcı olarak belirlenmiştir. Katılımcıların bölge nüfusuna kayıtlı, bölgede yaşamış, terör eylemleri ve güvenlik operasyonları hakkında bilgi sahibi olan, ayrıca bir şekilde terörden etkilenmiş kişiler arasından belirlenmiştir. Örneklemin belirlenmesinde kolayda örneklem yöntemi uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, katılımcıların ağırlıklı olarak kendileri, yakınları ya da komşularından birinin köy korucusu olduğu, bunların içerisinde en fazla akrabası olan kişilerin köy koruculuğu yaptığı, devletin terörle mücadele politikasında başarı gösterdiği, devletin askeri ve toplumsal alanda başarı gösterdiği, terörden ağırlıklı olarak maddi ve sosyal zarar gördüğü, terörün tırmandığı dönemlerde sosyal hayatta daha çok maddi ve sosyal kısıtlamalara maruz kalındığı, terörle mücadele operasyonları ile birlikte; en fazla sosyal hayatta seyahat engellerinin ve güvenlik sorunlarının çözüldüğü, sosyal değişimlerin gözlemlendiği, güvenlik güçlerinin halkla iç içe bir tutum sergiledikleri, halkın terör korkusunun eski dönemlere nazaran kalmadığı, terörle mücadele operasyonlarının ülkemize komşu Suriye ve Irak gibi örgütün barındığı ülkelerde de yapılması gerektiği, büyük oranda güvenlik güçlerinin; asker ve sivil halk birlikteliğinin güçlü olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrorism is a tool of understanding that legitimizes violence to achieve specific political ends. Terrorist violence is a deliberate and purposeful act. The fact that terrorism often chooses its target arbitrarily makes it difficult to predict acts of political terrorism in particular. However, terrorism in general and the terrorist organization PKK in particular, which is one of the main threats in Turkey, is a destructive element both internally and externally. To be protected from such a weapon and to be successful in the fight against these elements, only the efforts of security forces may be enough. In this study, which deals with the social repercussions of counter-terrorism operations, the main hypothesis is determined as“Anti-terrorist operations have had positive social repercussions”. The aim of the study within the framework of the basic hypothesis is to determine the social dimension of the fight against terrorism and to evaluate the social reflections of the counter-terrorism operations. A semi-structured interview form consisting of 10 questions designed by the researcher was used as the data collection tool in the study. In this study, the method of in-depth interview (interview) was used. Data were collected from a total of 15 participants, 1 female and 14 males. 15 participants between the ages of 18-65 years without discrimination between men and women were identified as participants to be selected within the framework of the prepared questions. Participants were identified among those who were registered with the region's population, lived in the region, had information about terrorist attacks and security operations, and were also in some way affected by terrorism. The convenience sampling method was used to determine the sample. As a result of the research, it was found that the participants mainly themselves, their relatives or one of their neighbors are village guards, the people with the most relatives are village guards, the state has been successful in its anti-terrorism policy, the state has been successful in the military and social field, it is mainly material and social from terrorism. together with the counter-terrorism operations; Most of the time, travel barriers and security problems are solved in social life, social changes are observed, security forces display an attitude intertwined with the people, the people's fear of terrorism does not remain compared to previous periods, counter-terrorism operations should be carried out in countries where the organization is located, such as Syria and Iraq, which are neighbors of our country. security forces; It has been revealed that the unity of the military and the civilian population is strong.