Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan ebeveynlerin stres seviyelerinin, spiritüel iyi oluş düzeylerinin ve spiritüel bakım gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of stress levels, spiritual well-being levels and spiritual care needs of parents with infants in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 752350
  2. Yazar: SELİN ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR MÜNEVVER GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma YYBÜ'de anne ve babaların stres seviyelerinin, spiritüel iyi oluş düzeylerinin ve spiritüel bakım gereksinimlerinin belirlenmesi ve etkileyen faktörleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde bebeği yatan 291 anne ve baba oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla tanıtıcı bilgiler formu, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Anne-Baba Stres Ölçeği, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ve Spiritüel (Manevi) Gereksinimleri Tanılama Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri değerlendirilirken frekans ve yüzde hesaplamaları, ki-kare testi, Spearman's Rho Korelasyon katsayısı, Mann Whitney U Analizi, Kruskal Wallis Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularımıza göre katılımcılarımızın %55,7'si anne, %44,3'ü babadır. Katılımcılarımızın bebeklerinin doğum haftası ortalaması 33,90±5,61 hafta, doğum ağırlığı ortalaması 2396,20±1331,52 gram, postnatal yaş ortalaması 19,84±16,91 gündür. Araştırmaya katılan anne ve babaların Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Anne-Baba Stres Ölçeği (ABSÖ) puan ortalamaları ve standart sapmaları 123,85±21,34, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (SİOÖ) puanlarının ortalaması ve standart sapması 110,62±11,29 olarak bulunmuştur. Anne ve babaların Spiritüel (Manevi) Gereksinimleri Tanılama Ölçeği'ne (SGTÖ) verdikleri cevaplara göre“Umutlu hissetme”,“Olumlu bir bakış açısı sağlama”,“Biri ile birlikte dua etme veya birinin sizin için dua etmesi”,“Güzellikleri yaşama veya değer verme”,“Daha yüce bir gücün rehberlik etmesine”“Şefkat ve nezaket”“Hayatını gözden geçirme”ve“Kendini ve başkalarını affetme”gereksinimlerinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan anne ve babaların ABSÖ puanları ve SİOÖ puanları arasında anlamlı negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Buna göre SİOÖ puanları yükseldikçe ABSÖ puanları azalmıştır. Araştırmaya katılan annelerin ABSÖ ve SİOÖ puanlarının babalardan daha yüksek olduğu saptanmıştır. Anne ve babaların bebeklerin doğum haftaları ve ağırlıkları düştükçe ABSÖ ve SİOÖ puanlarının yükseldiği bulunmuştur. Anne ve babaların stres düzeyleri ve spiritüel iyi oluş düzeyleri sosyo demografik özellikler, gebelik sayısı, çoğul gebelik varlığı, ünitede kalış süresi,YYBÜ'ye yatıştan önce bebeği görme,bebekle temas etme ve bebeği besleme faktörlerinden etkilenmektedir. Katılımcıların spiritüel gereksinimlerinin dağılımları anne ya da baba olmalarına göre farklılık göstermektedir. Bu sonuçlara göre bebeği YYBÜ'de yatan anne ve babaların spiritüel bakım gereksinimlerinin karşılanması ve spiritüel iyi oluş düzeylerinin yükseltilmesi; stresle etkin başetmelerini sağlayarak stres düzeylerinin azalmasına katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle YYBÜ'de çalışan hemşirelerin anne ve babaların spiritüel bakım gereksinimlerini karşılamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in order to determine the stress levels, spiritual well-being and spiritual care needs of the parents in the Neonatal Intensive Care Unit and to determine the affecting factors. The sample of the study consisted of 285 mothers and fathers whose babies were hospitalized in the NICU of Ankara University Medical Faculty Hospital. Introductory information form, NICU-Parental Stress Scale, Spiritual Well-Being Scale and Spiritual Needs Assessment Scale were used to collect data. While evaluating the data of the research, frequency and percentage calculations, chi-square test, Spearman's Rho Correlation coefficient, Mann Whitney U Analysis, Kruskal Wallis Analysis were used. According to our research findings, 55.7% of our participants are mothers and 44.3% are fathers. The average gestation week of our participants' babies was 33.90±5.61 weeks, the average birth weight was 2396.20±1331.52 grams, and the mean postnatal age was 19.84±16.91 days. The mean and standard deviation of the parents participating in the study on the Newborn Intensive Care Unit Parent Stress Scale (PSS-NICU) score was 123.85±21.34, and the mean and standard deviation of the Spiritual Well-Being Scale (SWBS) score was 110.62±11.29. found. According to the answers given by the parents to the Spiritual Needs Assessment Scale(SNAS),“To feel hopeful”,“To keep a positive outlook”,“To have someone pray with or for you”,“ To experience or appreciate beauty”,“For guidance from a higher power”,“ For compassion and kindness”,“To review your life”,“To forgive yourself and others”, requirements have been determined. A significant negative correlation was found between the PSS-NICU scores of the mothers and fathers participating in the study and their SWBS scores. According to this, as the SWBS scores increased, the PSS-NICU scores decreased. It was determined that the PSS-NICU and SWBS scores of the mothers participating in the study were higher than the fathers. It was determined that as the birth weeks and weights of the babies of the mothers and fathers decreased, the PSS-NICU and SWBS scores increased. Stress levels and spiritual well-being levels of mothers and fathers are affected by socio-demographic characteristics, number of pregnancies, presence of multiple pregnancies, length of stay in the unit, seeing the baby before admission to the NICU, contact with the baby and feeding the baby. The distribution of the spiritual needs of the participants differ according to whether they are mothers or fathers. According to these results, providing the spiritual care needs of the mothers and fathers whose babies are in the NICU and increasing their spiritual well-being levels; It contributes to the reduction of stress levels by enabling them to effectively cope with stress. Therefore, it is recommended that nurses working in NICU meet the spiritual care needs of parents.