Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan ebeveynlerin stres düzeyinin azaltılmasında hemşire desteğinin etkisi
The effect of nursing support in the newborn intensive care unit to reduce the stress level
- Tez No: 548952
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı; yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) bebeği yatan ebeveynlerin stres düzeyinin azaltılmasında hemşire desteğinin etkisini incelemektedir. Tanımlayıcı ve analitik tipte gerçekleştirilen çalışma Kocaeli/Gebze ilinde Özel Anadolu Sağlık Merkezi Johns Hopkins Medicine hastanesinde bebekleri yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan 161 gönüllü ebeveyn ile Kasım 2017 - Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler; Aile-bebek Tanılama Formu (ABTF), Anne-Baba stres ölçeği (ABSÖ), Hemşire-ebeveyn Stres Ölçeği (HESÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 20 programı kullanılmış, verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile belirlenmiştir. Ölçek puanları normal dağılıma göre uygun bir dağılım göstermediğinden analizlerin yapılışında testlerin parametrik olmayan karşılıkları kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ebeveynlerin %72,7'sini anneler oluştururken %27,3'ünü babalar oluşturmuştur. Katılımcıların %10,6'sını 18-24 yaş, %19,3'ünü 25-29 yaş, %35,4'ünü 30-34 yaş grubunda ebeveynler oluştururken ve %34,8'ini 35 yaş ve üzeri yaş grubunda ebevenyler oluşturmuştur. Yoğun bakım ünitesinde yatış sürelerine bakıldığında araştırmaya 145 ebeveynin bebeklerinin ortalama 9,97 gün yoğun bakımda yattığı görülmüştür. Ebeveynlerin %39,8'i kucaklama ile, %3,7'si alt değiştirme ile, %28'i emzirme ile ve %28,6'sı diğer şeyler ile bebeğin bakımına katıldığını belirtmiştir. Çalışmaya katılanların %97,5'i hemşirelere rahatlıkla soru sorduğunu ifade etmiştir. Ebeveynlerin; Hemşire Ebeveyn Destek Puanları ile Anne-Baba Stres Ölçeğinin alt ölçekleri olan 'görülenler ve sesler' (GS) ile 'görünüm ve davranış' (GD) ve 'anne baba rolü' (ABR) puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the nursing support on the reduce the stress level of the parents who have baby in neonatal intensive care unit. The study has been carried out with 161 volunteer parents in a neonatal intensive care unit in a private hospital in Kocaeli province between November 2017 - March 2018. The datas in this study have been collected using the family-infant diagnostic form, parental stress scale and the nurse parental stress scale. SPSS 20 program has been used for data analysis. The normal distribution compatibility of the datas has been determined using the Kolmogorov Smirnov Test. Non-parametric provisions of the tests have been used in the analysis because the scale scores do not show a proper distribution according to the normal distribution. While 72.7% of the participating parents have been mothers, 27.3% of them have been fathers. While 10.6% of the participants were 18-24 age, 19.3% of them were 25-29 age , 35.4% of them were in the 30-34 age group, 34.8% of them were in the age group 35 years and older. It has been determined that the babies of 145 parents have been in intensive care unit for 9.97 days when the length of hospitalization in intensive care unit was examined. 39.8% of the parents have been stated that they have involved in caring with the embrace, 3.7% of them with the changing the nappies, 28% of them with breast-feeding and 28.6% of them with other things. 97.5% of the participants have stated that they asked the questions easily to nurses. A significant relation has not been found between 'outlook-behavior' and 'parental role' scores and 'visibility and voices' that are subscales of Parental Stress Scale with Nurse-Parents Supporting Points of the Parents (p>0.05).