Yenidoğan yoğun bakım ünitesine prematüre bebeği yatan ebeveynlere verilen yatış eğitiminin stres düzeylerine etkisi
The effect of hospitalization education given to the parents of premature babies in intensive care unit on their stress levels
- Tez No: 487100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL TOPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne (YDYBÜ) prematüre bebeği yatan ebeveynlerin stres düzeylerini azaltmaya yönelik verilen yatış eğitiminin etkinliğini değerlendirmek amacı ile yarı deneysel tipte planlanmış olup, ön test (eğitim öncesi) son test (eğitim sonrası) tek gruplu bir araştırma olarak yapılmıştır. Eğitim öncesi ebeveynlerin onamları alındıktan sonra bebeğini ilk kez görmesi sağlanmış ve ebeveynlere“YDYBÜ Anne-Baba Stres Ölçeği”uygulanmıştır. Uygulama aşamasında“YDYBÜ Ebeneynlere Yatış Eğitimi Kitapçığı”eşliğinde ebeveynlere eğitim verilmiş ve eğitim sonunda kitapçık ebeveyne teslim edilmiştir. Eğitim sonrası aşamada ise tekrar ebeveynlere“YDYBÜ Anne-Baba Stres Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmaya katılan ebeveynlerin Anne-Baba Stres Ölçeği ve alt gruplarının puan ortalamaları incelendiğinde; 1. ve 2. değerlendirmede, eğitim öncesi ve sonrası Anne-Baba Stres Ölçeği toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır (p0,05). Sonuç olarak; YDYBÜ'ne prematüre bebeği yatan ebeveynlerin stres düzeylerini azaltmak için verilen yatış eğitiminin ebeveynlerin stresini azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a semi-experimental type in order to evaluate the efficacy of hospitalization education given for decreasing stress levels of the parents whose babies were hospitalized in NICU; and performed as a study including pre test (before education) and post test (after education) single group. Parents were made to see their babies for the first time before the education after getting informed consent from them; and they underwent“Parent Stress Scale-NICU”. Parents were given education with the guidance of“Booklet for Hospitalization Education for Parents-NICU”during the treatment, and the booklets were delivered to the parents at the end of the education. When mean scores of the parents from Parent Stress Scale and its subscales were examined, it was detected that there was a statistically significant difference in total mean Parent Stress Scale scores before and after the education at 1st and 2nd evaluations (p0,05). As a result; it was concluded that the hospitalization education given to decrease stress levels of the parents whose babies were hospitalized in NICU decreased the stress of the parents.