Premenopozal dönemdeki kadınlarda ağır menstrual kanama sıklığı ve yaşam kalitesine etkisi
Frequency of heavy menstrual bleeding and its effect on quality of life in premenopausal women
- Tez No: 752353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR KIZILIRMAK, PROF. DR. SEMRA KOCAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma premenopozal dönemdeki kadınlarda ağır menstrual kanama sıklığı ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Aralık 2021-Mart 2022 tarihleri arasında Google Forms sistemi üzerinden hazırlanan online ankete katılım sağlayan 40 yaş ve üzeri menopoza girmemiş kadınlar oluşturmuştur. Evreni belli olmayan örneklem genişliği formülüne göre çalışmaya alınacak örneklem sayısı belirlenmiş ve araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uyan 475 kadın ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri, ''Tanıtıcı Bilgi Formu'' ve '' SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Adet süresinin 8 gün ve üzeri olması ve diğer kriterlerden (menstrual kanama esnasında büyük kan pıhtılarının geçişi, iki saatte bir ya da her periyotta 12 hijyenik ürün ya da tampon değişimi, aynı anda çift hijyenik ürün kullanım gereksinimi ve menstrual kanamanın doğrudan iç çamaşırı ya da yatağa geçmesi) 2 ya da daha fazlasının kadınlarda var olması durumunda ''Ağır Menstrual Kanama var'' olarak kabul edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak sayı, yüzde, ortalama, ortanca, min-max değerleri, bağımsız nitel verilerin karşılaştırmasında ki kare testi ve bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the frequency of heavy menstrual bleeding and its effect on quality of life in premenopausal women. The population of the study consisted of women aged 40 and over who did not enter menopause, who participated in the online survey prepared through the google forms system between December 2021 and March 2022. The number of samples to be included in the study was determined according to the sample size formula with an unknown population, and the study was completed with 475 women who met the inclusion criteria. The data of the study were collected by using the“introductory information form”and the“SF-36 quality of life scale”. Menstrual duration is 8 days or more and other criteria (passage of large blood clots during menstrual bleeding, 12 hygienic products or tampons change every two hours or in each period, the need to use double hygienic products at the same time and menstrual bleeding directly under underwear or bed) if 2 or more of them were present in women, it was considered as having“heavy menstrual bleeding”. Descriptive statistical methods were used in the evaluation of the data, chi-square test and independent sample t test were used in the comparison of independent qualitative data.