Kritik hastalarda farklı insülin protokolleri ile glisemi kontrolü
Comparison of insulin protocols in critically ill patients
- Tez No: 752378
- Danışmanlar: UZMAN HİDAYET NEDRET ERGÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Arka Plan ve Amaç: Bu çalışma, strese bağlı hiperglisemi ve insülin direncinin tedavisinde en iyi protokolü belirlemeyi amaçladı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya mekanik ventilasyon uygulanan toplam 30 hasta dahil edildi. Yoğun insülin tedavisinin mortalite ve morbidite üzerine etkisini üç farklı insülin protokolü ve yakın glisemik kontrol uygulayarak araştırdık. Protokoller arasında kan şekeri düzeylerini, kan lipid profillerini, ventilatöre bağlı pnömoni gelişimini, C-reaktif protein düzeylerini ve kan laktat düzeylerini karşılaştırdık. Grupların istatistiksel olarak karşılaştırılmasında hastaların yaş ortalamaları (p>0.05), yoğun bakıma yatıştan 24 saat sonra gözlenen APACHE II skorları (p>0.05) ve girişim öncesi kan glukoz düzeyleri (p>0.05) açısından fark saptanmadı (p>0.05). 15 günlük izlemde uygulanan insülin infüzyon dozları açısından gruplar arasında fark yoktu (p=0,7752). Leuven, CUP ve Graz protokollerinde gözlenen hipo (117mg/dl) olay sayıları istatistiksel olarak karşılaştırılmış ve anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0.05). Sonuç: Bu çalışmada analiz edilen üç protokolün tümü glisemik kontrol için kullanılabilir ve bu protokoller benzer şekilde CRP değerlerini düşürmede, kan lipid profillerini düzenlemede ve ventilatöre bağlı pnömoni gelişimini azaltmada etkilidir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This study aimed to determine the best protocol in the treatment of stress-related hyperglycemia and insulin resistance. Materials and Methods: A total of 30 patients under mechanical ventilation were included in the study. We investigated the effect of intensive insulin treatment on mortality and morbidity by performing three different insulin protocols and close glycemic control. We compared blood glucose levels, blood lipid profiles, ventilator-related pneumonia development, C-reactive protein levels and blood lactate levels between protocols. The statistical comparison of the groups showed no difference regarding the mean age of the patients (p>0.05), APACHE II scores observed 24 hours after admission to the intensive care unit (p>0.05), and the blood glucose levels before intervention (p>0.05). Asfor the insulin infusion doses administrated within the 15-day follow-up period, there was no difference among groups (p=0.7752). The number of hypo- (117mg/dl) events observed in the Leuven, CUP and Graz protocols were statistically compared, and no significant difference was observed (p>0.05). Conclusion: All three protocols analyzed in this study may be used for glycemic control and these protocols are similarly effective in reducing CRP values, regulating blood lipid profiles and reducing the development of ventilator-related pneumonia