Yüksek nemli mısırla beslenen kuzularda Bacillus licheniformis kullanımının besi performansı, kan parametreleri, rumen fermentasyonu ve mikrobiyotası üzerine etkileri
Effects of Bacillus licheniformis on fattening performance, blood parameters, rumen fermentation, and microbiota on lambs fed high moisture corn
- Tez No: 752377
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AZMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, sütten kesilmiş kuzularda yüksek nemli mısır ve Bacillus licheniformis kullanımının besi performansı, vücut ölçüleri, serum biyokimyasal ve bağışıklık parametreleri, rumen fermentasyonu, protozoa ve rumen mikrobiyotası üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini ortalama iki aylık yaş ve 25.54 kg canlı ağırlıkta toplam 35 baş erkek kuzu oluşturmuş, hayvanlar canlı ağırlık ortalamaları eşit olacak şekilde 5 gruba (her grupta 7 kuzu) ayrılmış ve gruplar; kontrol (K), yüksek nemli mısır (YNM), kırık mısır (KM), yüksek nemli mısır + Bacillus licheniformis (YNMBL), kırık mısır + Bacillus licheniformis (KMBL) şeklinde oluşturulup 56 gün boyunca beslenmiştir. Araştırmada rasyonlar izonitrojenik ve izokalorik olarak hazırlanmıştır. Araştırmanın son günü kuzuların Vena jugularis'inden kan ve rumenden sıvı örnekleri analiz edilmek için alınmıştır. Araştırmanın sonunda performans, kan serum ve rumen fermentasyon sonuçlarının istatistiksel değerlendirilmesi için SPSS paket programında tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Rumen mikrobiyota örnekleri DNA ekstraksiyon, 16S sekans analiz ve biyoinformatik analizi olacak şekilde yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre gruplarda 0-56. günler arasında yemden yararlanma oranının YNMBL grubunda K grubuna göre daha iyi olduğu belirlenmiştir (p 0.05).
Özet (Çeviri)
This study set out to examine the effects of Bacillus licheniformis addition to high moisture corn on fattening performance, body measurement, blood biochemistry and immun parameters, rumen fermentation, protozoa and microbiota in weaned lamb. A total of two months 35 male lambs with the initial live weight of 25.54 kg were allocated into 5 groups (7 lambs in each group) and fed with the following experimental diets for 56 days: control (C), high moisture corn (HMC), cracked corn (CC), high moisture corn + Bacillus licheniformis (HMCBL), cracked corn + Bacillus licheniformis (CCBL). The rations were prepared as isonitrogenic and isocaloric. At the end of the study, blood samples from the vena jugularis and rumen fluid samples of the lambs were taken for analysis. One-way analysis of variance was performed in the SPSS 25 package program for the statistical evaluation of blood and rumen fermentation results. Rumen microbiota samples were determined by DNA extraction, 16S sequence analysis, and bioinformatics analysis, respectively. According to the results, it was determined that the feed conversion rate was better in the HMCBL group than in the C group between 0-56 days (p 0.05).