Gebelerde anksiyete ve depresyon düzeyleri ile beslenme tutumu arasındaki ilişki
The relationship between anxiety and depression levels with nutrition attitude among pregnant women
  1. Tez No: 752403
  2. Yazar: HATİCE NUR NEFES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma gebelerde anksiyete ve depresyon düzeyleri ile beslenme tutumu arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan çalışmanın örneklemine, Karadeniz Bölgesinde bir üniversite hastanesinin gebe polikliniğine doğum öncesi izlemi için başvuran, alınma kriterlerine uygun olan ve araştırmayı katılmayı kabul eden 354 gebe kadın alınmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) Ölçeği ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) ile 23 Aralık 2021- 21 Aralık 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Kurtosis ve Skewness katsayıları, t testi, One Way ANOVA testi, Pearson korelasyon analizi ve lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Ölçeklerin iç geçerliliği Cronbach alfa katsayısı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Gebelerin HADS anksiyete puan ortalaması 5.42±3.90, depresyon puan ortalaması 3.58±3.56 ve SBİTÖ puan ortalaması 78.38±7.98 bulunmuştur. SBİTÖ'nün alt boyutları puan ortalamaları;“Beslenme Hakkında Bilgi”için 20.61±3.85,“Beslenmeye Yönelik Duygu”için 16.66±4.11,“Olumlu Beslenme”için 20.43±2.92, Kötü Beslenme için 20.67±2.93 bulunmuştur. Gebelerin %10.5'inde anksiyete, %14.7'sinde depresyon riski saptanmıştır. Sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum, gebelerin %4'ünde“orta”, %72.9'unda“yüksek”, %23.2'sinde“ideal”düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the relationship between anxiety and depression levels of pregnant women and their nutritional attitude. Materials and Methods: The sample of this descriptive and correlational study included 354 pregnant women who applied to the pregnant outpatient clinic of a university hospital in the Black Sea Region for prenatal follow-up, met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The data of the study were collected between 23 December 2020 and 21 December 2022 with the Personal Information Form, Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) Scale, and Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN). In the analysis of the data, descriptive statistical methods, Kurtosis and Skewness coefficients, t-test Way ANOVA test, Pearson correlation analysis, and linear regression analysis test were used. The internal validity of the scales was evaluated with Cronbach's alpha coefficient. Results: The mean HADS anxiety score of the pregnant women was 5.42±3.90, the mean depression score was 3.58±3.56, and the mean SBITS score was 78.38±7.98. The mean scores of the sub-dimensions of the ASHN were 20.61±3.85 for“Information on Nutrition”, 16.66±4.11 for“Emotion for Nutrition”, 20.43±2.92 for“Positive Nutrition”, and 20.67±2.93 for“Malnutrition”. There was risk of anxiety in 10.5% of pregnant women and risk of depression in 14.7%. Attitudes towards healthy nutrition pregnant women were found to be“moderate”in 4%,“high”in 72.9%, and“ideal”in 23.2% of pregnant women.