Bir alışveriş merkezinin yangın güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of a shopping center in terms of fire safety
  1. Tez No: 752402
  2. Yazar: VAHDETTİN HANÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Mühendislik Bilimleri, Public Health, Accidents, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tüketim toplumunun zirveye ulaştığı bu dönemde Alışveriş Merkezleri alışveriş, eğlence, yemek, spor, sağlık alanlarıyla toplumun tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek merkezler olmuşlardır. Bu yüzden toplumun büyük kesimi ihtiyaçlarını buralardan karşılamaktadır. Bu durum Alışveriş Merkezlerinin acil durumlarda insanların can ve mal güvenliğinin korunabilmesi için acil kaçış yollarına, yangın algılama ve söndürme sistemlerine, yönlendirme, işaretleme sistemlerine sahip olmasıyla birlikte işletme süreci içerisinde bu sistemlerin sürekliliğinin sağlanmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu tez kapsamında örnek bir alışveriş merkezinin inşaat aşamasından, işletmesine ve mağaza yenilenmesine kadar yangın güvenliği açısından aldığı aktif, pasif ve tüm yangın güvenlik önlemleri detaylı olarak incelenmiştir. Yangın güvenliği kapsamında yapılan uygulamaların incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda yangın güvenliğinin sağlandığı, yangın güvenliğini azaltıcı etkiye sahip bir olumsuzluğun olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this period when the consumer society reached its peak, Shopping Centers became centers that could meet all the needs of the society with shopping, entertainment, food, sports and health areas. Therefore, most of the society meets their needs from here. This situation makes it necessary to ensure the continuity of these systems during the operation process, as the Shopping Centers have emergency escape routes, fire detection and extinguishing systems, routing and marking systems in order to protect the life and property safety of people in emergency situations. In this thesis, active, passive and all fire safety measures taken by a sample shopping center in terms of fire safety, from the construction stage to its operation and store renovation, were examined in detail. The applications made within the scope of fire safety were examined. In line with the results obtained, it was determined that fire safety was provided and there was no negativity that had a reducing effect on fire safety.