Bazı allium grubu sebzelerin fermente edilmesiyle antiplatelet etkinliğinde ve antioksidan kapasitesinde meydana gelen değişimlerin ın vitro olarak incelenmesi
In vitro examination of changes in antiplatelet activity and antioxidant capacity by fermenting some allium group vegetables
  1. Tez No: 752410
  2. Yazar: TAHA GÖKMEN ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA PINAR ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Neolitik çağdan beri insanlar tarafından hem gıda hem de şifalı bitkiler olarak kullanılan Allium sebzelerinin en yaygın üretilen ve tüketilen üyeleri soğan (Allium cepa) ve sarımsaktır (Allium sativum). Son yıllarda soğan ve sarımsağın geleneksel formlarından ziyade farklı terapötik etkiler sağlayabilecek formlarda üretiminde ve tüketiminde artışlar görülmektedir. Güncel tüketim formlarında ise bu sebzelerin yüksek sıcaklık ve nem ortamında eksojen mikroorganizma ilavesi olmaksızın fermente edilmesi ile üretilen siyah soğan ve siyah sarımsak preperatları dikkat çekmektedir. Bu çalışmada da sarı soğan, beyaz soğan, kırmızı soğan ve sarımsak örnekleri yüksek sıcaklık (75 °C) ve nem ortamında eksojen mikroorganizma ilavesi olmaksızın fermente edilerek toplam fenol içeriğindeki, antioksidan kapasitesindeki ve antiplatelet etkinliğindeki değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Allium vegetables have been used by humans since the Neolithic age as both food and medicinal plants, and the most commonly produced and consumed members are onion (Allium cepa) and garlic (Allium sativum). In recent years, there has been an increase in the production and consumption of onion and garlic in forms that can provide different therapeutic effects rather than traditional forms. In current consumption forms, black onion and black garlic preparations produced by fermenting onions and garlic in a high temperature and humidity environment without the addition of exogenous microorganisms are quite common. In this research, the changes in total phenol content, antioxidant capacity and antiplatelet activity were investigated by fermenting yellow onion, white onion, red onion and garlic samples at high temperature (75 °C) and humidity without the addition of exogenous microorganisms.