COVİD-19 pandemi sürecinde beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin kaygı ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Examination of physical education and sports teachers' anxiety and burnout during the COVİD-19 pandemic process
- Tez No: 752420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT SARİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma COVİD-19 pandemi sürecinde beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin kaygı ve tükenmişlik düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı betimsel türdeki araştırmanın evrenini Van ilindeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 633 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluştururken, örneklemini ise 200 aktif olarak görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgiler, Sürekli Kaygı Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmamızda ölçek sorularının analizinde t testi, çoklu karşılaştırmalarda ve gruplar arasındaki farklılıkları ölçmek içinde One-Way Anova testleri kullanılmıştır. Anova testi sonucunda bulunan anlamlı farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Tukey test sonuçlarından faydalanılmıştır. Ölçekler ve alt boyutlar arasındaki ilişkiyi ölçmek için ise Correlation testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the anxiety and burnout levels of physical education and sports teachers during the COVİD-19 pandemic process. While the universe of the descriptive research was composed of 633 physical education and sports teachers affiliated to the Directorate of National Education in Van, the sample consisted of 200 actively working physical education and sports teachers. Personal information, Trait Anxiety Scale and Maslach Burnout Scale were used. In our research, t-test was used in the analysis of scale questions, and One-Way Anova tests were used to measure the differences between groups and in multiple comparisons. Tukey test results were used to determine between which groups the significant difference found in the Anova test result was. Correlation test was used to measure the relationship between scales and sub-dimensions.