7. sınıf fen eğitiminde uzaktan eğitim yoluyla verilen üç boyutlu tasarım uygulamasının etkililiği: Vaka çalışması
The effectiveness of three-dimensional design application given through distance education in 7th grade science education: Case study
- Tez No: 752421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT AHMET KIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, uzaktan eğitim yoluyla katılımcılara 3D tasarım eğitimi verilmiş ve katılımcılardan tasarım yapmaları istenmiştir. Katılımcıların tasarım, 3D tasarım, 3D yazıcı, 3D yazıcıların kullanım alanları, 3D yazıcıların eğitimde kullanımı ve aldıkları 3D tasarım eğitimi hakkındaki görüşlerinin de açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada uzaktan eğitim yoluyla katılımcıların 3D tasarım yapmayı öğrenmiş olmaları önemli görülmektedir. Araştırmanın problem cümlesi“7. sınıf öğrencilerine uzaktan eğitim yoluyla verilen üç boyutlu tasarım uygulamasının etkililiği nasıldır?”şeklinde belirlenmiştir. Çalışmada, bir nitel araştırma yöntemi olan durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmada yer alan beş katılımcı, araştırmacının daha önce uzaktan eğitim verdiği tek okuldan 7. sınıf öğrencileri arasından gönüllülük esasına dayalı olarak belirlenmiştir. Çalışmanın inandırıcılık ve geçerliğini artırmak adına veriler çeşitleme yapılarak toplanmıştır. Araştırmada katılımcılar çevrimiçi etkinlik kayıtlarının tekrar izlenmesi esnasında gözlem formu kullanılarak gözlemlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak katılımcılarla görüşme yapılmıştır. Elde edilen bütün verilerin betimsel analiz ve içerik analiz yöntemleri kullanılarak çözümlemesi yapılmış ve temalar elde edilmiştir. Araştırmada, 3D yazıcıların okullarda kullanılmasının bazı ders ve konularda öğrenmelerin kolay ve kalıcı olmasını sağlayabileceği ve 3D tasarım uygulamaları ile fen öğretim materyallerinin çeşitlendirilebileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, 3D design trained to the participants with the distance education and the participants were asked to design. It is also aimed to reveal the views of the participants about design, 3D design, 3D printer, usage areas of 3D printers. In the research, it is important that the participants learn to make 3D design through distance education. The problem sentence of the research is“What is the effectiveness of the three-dimensional design application given to 7. primary school students through distance education?”determined as. The case study model, which is a qualitative research method, was used in the study. In order to increase the reliability and validity of the study, the data were collected by making triangulation. In the research, the participants were observed using the observation form during the re-watching of the online activity records. The.interviews were conducted using the semi-structured interview forms. All the data obtained were analyzed using descriptive analysis and content analysis methods and themes were obtained. In the research, it has been concluded that the use of 3D printers in schools can facilitate learning in some courses and subjects. Also it has been conclued that science teaching materials can be increase with 3D design applications.