HIV ile yaşayan insanlarda intiharın damgalanma, aidiyet ve diğer psikolojik faktörlerle ilişkisi
The relationship between suicide and stigma, belongingness and other psychological factors in people living with HIV
  1. Tez No: 752461
  2. Yazar: ERTUĞRUL SARAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRAH KARADERE, DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜMEYSA YENİ ELBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: HIV ile yaşayan insanlarda (HİYİ) önlenebilir ölüm nedenlerinden olan intihar, genel popülasyona kıyasla belirgin olarak fazladır. İntihar davranışını anlamakla ilgili çeşitli teoriler öne sürülmüştür. Bunlardan biri kişiler arası intihar teorisi ve bu teoriye göre engellenmiş aidiyet ve başkalarına yük olma algısı artmış intihar riskiyle ilişkilidir. Bu çalışmada HIV ile yaşayan insanlarda depresyon, anksiyete, aidiyet, reddedilme ve damgalanmanın intihar ile ilişkisi araştırılmıştır. Yöntem: Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı özellikte tasarlanmıştır. 85 HIV ve 75 Hepatit B enfeksiyonu ile yaşayan insanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu HİYİ'ler, kontrol grubunu ise Hepatit B ile yaşayan insanlar oluşturmaktadır. Katılımcıların HİYİ grubunu oluşturan kişilere sivil toplum kuruluşu sosyal medya hesaplarından; Hepatit B grubuna ise gastroenteroloji kliniğinden ulaşılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik form, İntihar Davranış Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, İçselleştirilmiş AIDS İlişkili Damgalama Ölçeği, Kronik Hastalıklarda Beklenen Stigma Ölçeği, Kişilerarası İhtiyaçlar Anketi, Genel Aidiyet Ölçeği, Modifiye Morisky Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: HİYİ'lerin yaş ortalamasının 33,63 ± 9,81 olduğu ve büyük çoğunluğunun erkek katılımcılardan (%79,8) oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Suicide, a preventable cause of death in people living with HIV (PLWH), is significantly higher than general population. Various theories of suicidal behavior have been proposed in the literature. Interpersonal-psychological theory of suicide suggests that increased suicidality is related to thwarted belongingness, and perceived burdensomeness. In this study, the relationship between depression, anxiety, belongingness, rejection, stigma and suicide was assessed in PLWH. Methods: The study was designed as cross-sectional and descriptive. It was carried out with 85 PLWH and 75 people living with Hepatitis B. The study group consists of PLWH, and the control group consists of people living with Hepatitis B. PLWH group was invited to be participated in the study by the social media accounts of a non-governmental organization; The hepatitis B group was reached from Istanbul Medeniyet University Gastroenterology Outpatient Clinic. The survey consists of Sociodemographic Form, Suicidal Behaviors Questionnaire, Hospital Anxiety and Depression Scale, Internalized AIDS-Related Stigma Scale, Chronic Illness Anticipated Stigma Scale, Interpersonal Needs Questionnaire, General Belongingness Scale, Modified Morisky Scale were applied to the participants. Result: Participants' mean age was 33,63 ± 9,81 and the majority was male (79,8%).