İslâm filozoflarında sanat ve estetik
Art and aesthetics in Islamic philosophers
  1. Tez No: 752474
  2. Yazar: MEHMET GEZGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sanat ve Estetik kavramları üzerine çeşitli alanlarda çalışmalar yapılmıştır. İnsanoğlu fıtratı gereği daima güzeli aramıştır. Felsefe tarihinde de estetik, sanat ve güzel ile ilgili konulara yer verilmiştir. İslâm filozofları, Antik çağ filozoflarının düşüncelerinden önemli ölçüde etkilemişlerdir. İslâm filozofları, Antik çağ filozoflarından aldıkları felsefî birikim ile İslâm dinini kaidelerini birleştirerek bir senteze ulaşmaya çalışmışlar ve güzelliğin kaynağına ulaşmak için görüşlerini beyan etmişlerdir. Bu çalışmada, İslâm felsefesinde Meşşâî filozoflar olarak bilinen Kindî, Fârâbî, İbn Sînâ, İbn Rüşd ve İbn Bâcce'nin sanat, estetik ve güzele işaret eden fizik ve metafizik konularındaki düşünceleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. İslâm Filozoflarının ulaşmak istediği asıl gaye, evrendeki güzelliğin asıl kaynağı yüce Allah olmuştur.
Özet (Çeviri)
Studies have been carried out in various fields on the concepts of Art and Aesthetics. Mankind has always sought beauty by virtue of its nature. In the history of philosophy, subjects related to aesthetics, art and beauty have been included. Islamic philosophers were significantly influenced by the thoughts of ancient philosophers. Islamic philosophers tried to reach a synthesis by combining the philosophical knowledge they received from the ancient philosophers with the principles of the religion of Islam and expressed their views in order to reach the source of beauty. In this study, the thoughts of Kindî, Fârâbî, İbn Sînâ, İbn Rüşd and İbn Bâcce, who are known as Peripatetic philosophers in Islamic philosophy, on physics and metaphysics that point to art, aesthetics and beauty have been tried to be evaluated. The main goal that Islamic Philosophers wanted to achieve was almighty Allah, the main source of beauty in the universe.