Claiming mosque space: Women's agency in mosque architecture in contemporary Turkey
Cami mekanında hak iddia etmek: Çağdaş Türkiye'de kadınların cami mimarisindeki aktörlüğü
  1. Tez No: 752484
  2. Yazar: AYŞENUR ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BATUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Geleneksel olarak, kamusal alanlar erkeklere ve ev içi özel alanlar ise kadınlara atfedilmiştir; camiler de ataerkil mekanlar olarak karşımıza çıkar. 90'lı yıllardan itibaren hem İslamcılık'ın hem de feminizmin yükselişte olmasıyla birlikte kamusal alanlar ve kadınların rollerine ilişkin konular yeniden yorumlanmaya başlandı. İslamcı bir partinin iktidarlığı altında Türkiye, son 20 yılda cami mimarisinde kadınların rolünün artışına tanık oldu. Kadınları gözeten ve kucaklayan cami projeleri yapılmaya başlandı ve kadın cami tasarımcıları görünür hale geldi. Dünya'da İslamcı feministlerin 'kadınlara özel', 'erkek ve kadının yan yana ibadet ettiği' ve 'kadın odaklı/kadınların önderliğindeki' camiler üzerine çalışmalarının aksine, Türkiye'deki tartışma iki cinsiyetin aynı alanı paylaşması üzerinden oldu. Bu araştırma, Türkiye'ye odaklanarak, kadınların değişen rolü ve cami mekanlarının üretimiyle ilişkisi üzerine çalışmaktadır. İlk olarak araştırma teorik bir çerçeve oluşturmaya odaklanıp toplumsal cinsiyet politikaları ve İslami mekan hakkında bilgi vermektedir. Daha sonra, kadınların aktörlüğünü ele alır; kadınların cami kullanıcısı olarak erkeklerin mekânlarını kullanmasına ve cami tasarımcısı olarak rollerinin otoriteyle olan ilişkisine bakar. Çalışma için farklı kadın mimar veya tasarımcıların cami tasarımında çeşitli pozisyonlarda yer aldıkları beş farklı örnek çalışma seçilmiştir. Alan araştırması, gözlemler, mimari analizler, literatür taraması ve mimarlarla röportajlar yapılmıştır. Bu araştırma, Müslüman kadınları feminist söyleme dahil ederek kadınların dini alanda eşitlik konusundaki iddialarını ve çalışmalarını anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditionally, there has been an attribution of public spaces to males and private spaces of domesticity to females; moreover, mosques have been patriarchal spaces. Since the 90s, as both Islamism and feminism are on the rise, public places and topics on women's roles have been reinterpreted. Under the power of an Islamist party, Turkey witnessed an increase in women's role in mosque architecture in the last 20 years. Mosque projects that consider and welcome women are carried out, and women as mosque designers became visible. Unlike Islamist feminists' debate around the world, in which the topic is on 'women-only', 'gender-mixed', and 'women-focused/women-led' mosques, in Turkey, the debate has been on the two genders sharing the same space. This research is an inquiry into the changing role of women and their relation to the production of mosque spaces, focusing on Turkey. Firstly, the research focuses on creating a theoretical framework and gives information on gender politics and Islamic space. Later, it looks into women as the agents; users of mosques where they appropriate the men's space, and designers of mosques and their roles in relation to the authority in mosque architecture. Five different case studies by different female architects or designers are chosen in which they occupy various positions in the mosque design. Field research, observations, architectural analyses, and literature review are done; also, interviews are conducted with the architects. This research aims to contribute to feminist discourse with the inclusion of Muslim women and tries to understand women's claim and their work on equality in the religious space.