Çekicilik ile nedensel yüklemeler arasındaki ilişkinin grup performansı ve görev türüne bağlı olarak incelenmesi
- Tez No: 7671
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
İÜ ÖZET Bu çalışma, görev gruplarında bir üyenin performansını açıklama biçimi ile diğer üyeler tarafından çekici bu lunma derecesi arasında bir ilişkinin bulunup bulunma dığını, varsa bu ilişkinin grubun aldığı sonucun başarı ya da başarısızlık olmasına ve yapılan görevin türüne bağlı olarak değişip değişmediğini incelemek amacıyla yürütülen iki araştırmadan oluşmaktadır. İlk araştırma Hacettepe Üniversitesi Edebiyat ve Eğitim Fakültelerinin değişik bölümlerinde öğrenci olan 120 (60 kız ve 60 erkek) denekle yürütülmüştür. Deneklere biri eklemeli diğeri tümlemeli görev yapan iki hipotetik gruba ve gruplarının başarı ya da başarısız lığını aynı biçimde açıklayan birer üyeye ilişkin öykü ler verilmiş ve bu üyeleri“arkadaş”,“görev arkadaşı”ve“yönetici”olarak ne ölçüde tercih edeceklerini 7 basamaklı ölçekler üzerinde belirtmeleri istenmiştir. İkinci araştırma Hacettepe Üniversitesi Ede biyat, Fen ve Eğitim Fakültelerinin değişik bölümlerinde öğ renci olan 48 kız denekle yürütülmüştür. Araştırma 48 oturumda gerçekleştirilmiş ve her oturum bir gerçek üç haberli denekten oluşan dört kişilik bir grup ile yürü tülmüştür. Her oturuma katılan gruba eklemeli ya da tüm lemeli bir görev yaptırılarak sahte başarı ya da başa rısızlık geribildirimi verilmiş ve haberli deneklerden her birinin grubun aldığı sonuca farklı türde bir ne-i* densel yükleme yapması sağlanmıştır. Daha sonra denek lerden diğer grup üyelerini“arkadaş”,“oda arkadaşı”,“görev arkadaşı”ve“yönetici”olarak ne ölçüde tercih, edeceklerini 7 basamaklı ölçekler üzerinde belirtmeleri istenmiştir. Her iki araştırmadan elde edilen bulgular da grup performansını tüm üyelerin ortak katkıları ile açıklayan üyelerin, genel olarak, grup performansını kendine ve kendi dışındaki üyelere yükleyen üyelerden daha çekici bu lundukl arını göstermiştir. Ayrıca, neden sel yüklemelerin çekicilik üzerindeki bu etkisinin gru bun aldığı sonucun başarı ya da başarısızlık olmasına bağlı olarak değiştiği gözlenmiştir. Elde edilen bulgu lar, ay;:ı zamanda, nedensel yüklemelerin çekicilik üze rindeki etkisinin yapılan görevin türüne bağlı olarak değişme olasılığının da bulunduğuna işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Two studies were carried out to investigate whether the type of attribution a group member makes for the group's task performance affects his/her attractiveness for other group members, and to determine whether this effect varies as a function of the type of task and outcome. The first study was carried out with 120 (60 male, 60 female) subjects. The subjects were given two different stories about two hypothetical groups, one performing an additive, the other a conjunctive task. Either of these groups completed task with success or failure and one of the group members explained resultant group performance in a certain way. Subjects were required to rate those group members explaining group performance in similar way in two different task types as“leaders”,“friends”and“collagues”. Forty-eight female subjects participated in the second study. The study lasted 48 sessions, each carried out with a group of three female confederates and one real subject. The groups were given either an additive or a conjunctive task and provided with false success or failure feedback. Following the feedbacks, the confederates made three types of attributions in a predetermined way, two of them claiming either low or high personal responsibility while the third one claimedVI collective responsibility for the outcome. Afterwards, subjects were required to rate other group members as“leaders”,“friends”,“roommates”and“collaques”. The results of the studies showed that, group members who claimed collective responsibility for both success and failure were more liked then group members claiming either low or high personal responsibility..The results also showed that the effect of low and high claims of personal responsibility for the group perfor mance varied as a function of the type of the outcome, In addition it was observed that the effect of different types of attributions on attraction may also change depending upon the types of the task.