Migren tanısı alan hastaların serum B12 vitamini, D vitamini, ferritin ve hemogram parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum vitamin B12, vitamin D, ferritin and hemogram parameters of patients diagnosed with migraine
  1. Tez No: 752495
  2. Yazar: AHMET BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÜKSEL KARATOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ: Toplumda çok sık görülen ve yaşam kalitesini bozan önemli bir nörolojik semptom olan baş ağrılarının ayırıcı tanısı zor olabilmektedir. Birincil baş ağrısının en sık görülen sebeplerinden biri olan migren, yaşam kalitesine, iş gücüne ve okul hayatına olumsuz etkileri nedeniyle kişisel ve toplumsal etkileri bakımından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bugüne kadar yapılan çalışmalar migren patofizyolojisini net olarak açıklayamamıştır. Migren patogenezinde steril nörojenik inflamasyon, endotel disfonksiyonu, vasküler düz kas disfonksiyonu, migren hastalarının arterlerinin nitrik oksit gibi vazoaktif maddelere hipersensitivitesi şeklinde çeşitli hipotezler mevcuttur. AMAÇ: Çalışmamızda, migren tanısı almış olan 5-18 yaş arası hastalarda migren patogenezinde rol oynayan nörojenik inflamasyon ve endotel disfonksiyonu açısından anlamlı olabilecek serum B12 vitamini, D vitamini, ferritin ve hemogram parametrelerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, Ocak 2016 – Ocak 2021 tarihleri arasında hastanemiz Çocuk Nöroloji Polikliniği'nde migren tanısı alan hastalar ile kontrol grubunu oluşturan sağlıklı çocukların dosyaları retrospektif incelenerek yapıldı. Çalışmaya, migren dışında kronik hastalığı olmayan ve başvuru anında aktif vitamin desteği kullanmayan hastalar dahil edildi. Migren hastalarının aylık atak sayısı, polikliniğe ilk başvurusunda bakılan B12 vitamini, D vitamini, ferritin ve hemogram parametrelerinin verileri kaydedildi. Çalışmamızda D vitamini düzeyinin 20 ng/mL olması yeterli ve B12 vitamini için
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: The differential diagnosis of headaches, which is an important neurological symptom that is very common in the community and impairs quality of life, can be difficult. Migraine, one of the most common causes of primary headache, is an important public health problem in terms of personal and social effects due to its negative effects on quality of life, work force and school life. Studies to date have not been able to clearly explain the pathophysiology of migraine. There are various hypotheses in the pathogenesis of migraine, such as sterile neurogenic inflammation, endothelial dysfunction, vascular smooth muscle dysfunction, and hypersensitivity of the arteries of migraine patients to vasoactive substances such as nitric oxide. AIM: In our study, we aimed to investigate serum vitamin B12, vitamin D, ferritin and hemogram parameters, which may be significant in terms of neurogenic inflammation and endothelial dysfunction, which play a role in the pathogenesis of migraine in patients aged 5-18 years who are followed up with a diagnosis of migraine. MATERIALS AND METHODS: Our study was carried out by retrospectively examining the files of patients diagnosed with migraine and healthy children in the control group in the Pediatric Neurology Outpatient Clinic of our hospital between January 2016 and January 2021. Patients who did not have a chronic disease other than migraine and did not use active vitamin supplements at the time of admission were included in the study. The monthly number of attacks of migraine patients, the data of vitamin B12, vitamin D, ferritin and hemogram parameters examined at the first admission to the outpatient clinic were recorded. In our study, a vitamin D level of 20 ng/mL was considered sufficient. A vitamin B12 level of