Hemşirelerin kan transfüzyonu güvenliği hakkında bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of nurse's levels of knowledge about blood transfusion safety
  1. Tez No: 752518
  2. Yazar: GİZEM DİKMEN CAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFÜNAZ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, dahili klinikler ve dahili yoğun bakımda çalışan hemşirelerin kan transfüzyonu güvenliği hakkında bilgi düzeylerinin incelenmek amacıyla planlanmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan bu çalışma, İstanbul'da bulunan 1 Eğitim Araştırma Hastanesinin dahili klinik ve dahili yoğun bakım ünitelerinde çalışan 115 hemşire ile 19 Ekim 2020- 30 Kasım 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Hemşirelerin %87.8'i kan transfüzyonuna yönelik eğitim almış, %52.6'sı kan transfüzyonu güvenliğine ilişkin eğitim gereksinimi duyduğunu söylemiş, kan transfüzyonunun amacı ve tranfüzyon öncesi yapılması (transfüzyon öncesi kontrol, transfüzyon ürünlerinin saklama koşulları) gereken kontrollere ilişkin bilgi düzeyleri yeterli bulunmamıştır. Hemşirelerin kan transfüzyonu öncesinde yapılacaklara (verilecek sıvılar, uygulama saati ve hızı) ilişkin bilgi düzeyleri yeterli; kanül seçimi ve transfüzyonu setlerinin değiştirme sürelerine ilişkin bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu görülmüştür. Kan transfüzyonu esnasında yapılacaklara ilişkin sorulan sorulara (yaşam bulgularını takip etme, kayıt tuma, reaksiyon geliştiğinde yapılması gerekenler ve reaksiyon gelişmesine karşı en çok dikkat edilmesi gereken süre aralığı) genel olarak %75 ve üzerinde doğru cevap verdiği ve bu konuda bilgi düzeylerinin yeterli olduğu saptanmıştır. Kan transfüzyonu reaksiyonlarında erken ve geç kan transfüzyonu ile ilgili bilgi düzeyi ve transfüzyon sonucu bulaşabilecek hastalıklara yönelik bilgi düzeyleri yetersiz bulunmuştur. Hizmet içi eğitim alan hemşirelerin büyük çoğunluğu yoğun bakım ünitelerinde çalıştıkları ve yoğun bakım ünitelerinde çalışanların GTK ile ilgili tüm süreçlerde daha iyi bilgi düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bunun sonucunda ise hemşirelerin güvenli kan transfüzyonu konusunda yetersiz bilgiye sahip oldukları ortaya konmuştur. Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin güvenli kan tranfüzyonu ile ilgili tüm süreçlerde daha iyi bilgi düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research has been planned to survey knowledge on blood transfusion safety of internal clinics and internal intensive care units-working-nurses. This cross sectional and descriptive typed research has been held with participation of 115 nurses who work in internal clinics and internal intensive care units in one Training and Research Hospital in Istanbul between 19th October 2020 – 30th November 2020. It is found that professional knowledge on the aim of and pre-phased control (pre-control before transfussion, storage conditions of transfussion equipments) for blood transfussion is not sufficient as 87.8% of are got trained on blood transfusion; 52.6% of declare need for training on blood transfussion safety. Knowledge on practices before blood transfussion (liquid injection, practice time and duration) is sufficient while it is not for cannula selection and switch period of transfussion sets. More than 75% of respondents have sufficient knowledge in the course of blood transfussion as tracking of vital signs, note keeping, to does during reaction and the most alerting time period against reaction. Knowledge about early and late blood transfussion during reactions and desease transmission because of blood transfussion is insufficient. It is figured out that the vast majority of in-service-trained nurses work in intensive care units while these ones are possessed of more profession in all processes of Reliable Blood Transfussion (RBT). As a conclusion, knowledge on blood transfussion safety of nurses is found as insufficient while ones who work in intensive care units own for all processes.